Krajem chystaná redukce autobusových spojů

Jízdní řády s barevným vyznačením spojů, které chce kraj z úsporných důvodů zrušit, lze najít na oficiálním webu města Nového Knína, konkrétně na adrese http://www.mestonovyknin.cz/dp/p1=1087&id_ktg=1040.

Osobně (názory čtenářů samozřejmě mohou být odlišné) za největší zvěrstvo považuji zamýšlené zrušení jediného sobotního páru spojů do Příbrami a zpět (spojení tímto směrem je již teď o víkendech naprosto nedostačující – přitom zde ráno neexistuje alternativa v podobě železnice z Malé Hraštice či Mokrovrat; první vlak na Dobříš jede o víkendu až kolem deváté hodiny, a jaká je tam návaznost autobusových přípojů na Příbram, jsem zatím nezkoumal), jakož i záměr zrušení posledního spoje odjíždějícího v 18.55 hodin z Příbrami. A samozřejmě zrušení přípoje od Libčic na autobus linky PID 488 odjíždějícího do Mníšku pod Brdy z novoknínského náměstí v 05.00 (jak se dostanou do práce lidé z okolních vesnic?). Je možné, že tyto spoje opravdu patří k méně vytíženým, ale jsem toho názoru, že například na poslední večerní spoj, před kterým téměř dvě hodiny nic nejede, a po němž do rána už vůbec nic nejede, by bylo vhodné uplatnit trochu jiná kritéria než na spoj, který jede půl hodiny po předchozím a půl hodiny před spojem následujícím.

I dosavadní faktická neexistence (i ten stávající – a nyní zrušením ohrožený – jeden pár spojů v sobotu je parodií na dopravní obslužnost) víkendového spojení na Příbram je bolestná i proto, že činí značně nepřístupnou nejen Příbram, ale též silně omezuje možnosti spojení kamkoli do jižních Čech, například do Písku, Strakonic nebo Českých Budějovic (neboli pokud chceme do Písku, vstaňme o půl páté ráno, rychle se nasnídejme, nejpozději kolem páté vyražme pěšky na Dobříš, tam chyťme spoj na Příbram, kde přestoupíme na vlak, skvělé, že?). Přitom by o víkendu stačilo zachovat spojení aspoň na Dobříš (D51), kde by bylo možno využít přípoje na Příbram od Prahy. Jen by to chtělo v té souvislosti dvě drobné změny: jednak zařídit, aby doprava zde byla ioravdu integrovaná, tj. aby bylo možno jet na jeden lístek i v případě přestupu (jako je tomu i v systému Pražské integrované dopravy) a postarat se o dopravní obslužnost Obořiště a Dlouhé Lhoty – například tak, že víkendové linky D99 (Praha – Příbram) by projížděly přes zmíněné obce, kde by měly po jedné zastávce (aby zdržení nebylo příliš velké, u každého patníku to opravdu stavět nemusí); případně by některé spoje linky D99 mohly jezdit přes Obořiště a Dlouhou Lhotu a jiné přes Rosovice a Kotenčice.

Naopak zrušení dvou spojů linky 361 ve směru do Prahy (5.30 a 6.30 z Nového Knína) příliš bolestné není, i když chápu, že pro ty, kdo těmito autobusy jezdí do práce, by to znamenalo vstávat o půl hodiny dřív.

Kontakty na pracovníky a pracovnice odpovědné za dopravní obslužnost ve Středočeském kraji lze najít na adrese

http://kr-stredocesky.cz/portal/odbory/doprava/verejna-doprava/pracovnici-oddeleni-verejne-dopravy.htm?pg=1

Pracovnicí pověřenou pro výkon státní správy na úseku osobní dopravy – dopravní obslužnost, jízdní řády atd. pro oblast – Příbram, Sedlčany, Dobříš (a předpokládám, že i pro Nový Knín) je paní Jarmila Humlová tel. 257 280 708, mail: humlovaj@kr-s.cz;

Ke komunikaci s krajským úřadem lze použít též formulář v rubrice Napište nám (tedy napišme jim, pokud chceme, když si to tak přejí; jen prosím bez vulgarismů) na krajském webu:

http://kr-stredocesky.cz/portal/instituce/diskuze/napiste-nam.htm

Úmyslně zde nepíšu, zda větší vinu za současný stav přičítám kraji (který šetří tam, kde šetří), vládě (která přiškrtila krajům peníze) nebo to vidím tak půl na půl. (Pokud bych tak učini, pak by to zřejmě bylo na mém „osobním“ blogu, tj. miloshlavka.wordpress.com.)

Reklamy
Galerie | Příspěvek byl publikován v rubrice autobusy, doprava se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Krajem chystaná redukce autobusových spojů

  1. Pingback: Jak jsem bojoval… | Nový Knín

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s