Pohřeb profesora Miroslava Oliče

Dne 29. dubna 2011 od 14 hodin se v kostele Nejsvětější Trojice na Dobříši uskutečnilo poslední rozloučení s profesorem Miroslavem Oličem, dlouholetým ředitelem dobříšského gymnázia, který zemřej na Velký pátek 22. dubna 2011. Zádušní mši společně celebrovali nynější katolický farář P. Michal Němeček a jeho předchůdce P. Stanisław Góra.

Ve zcela zaplněném kostele zazněla na začátku bohoslužeb krátká vzpomínka profesora Aleše Vondráčka, později zavzpomínali i další přátelé a starosta města. Vedle skutečností uvedených v nekrologu jsme se tak dověděli, že pan Olič se narodil v rodině drobného živnostníka, který měl krámek na náměstí ve Zbraslavi a byl zavražděn nacisty za heydrichiády. Za minulého režimu se Miroslav Olič často zastával pedagogů a studentů, kteří měli „kádrové“ problémy, což samozřejmě vyžadovalo určitou dávku statečnosti. Pro pedagoga bylo tehdy jen stěží myslitelné, aby se pravidelně objevoval v kostele a pro ředitele gymnázia už vůbec ne (již nevlastnění „červené pracovní knížky“ tehdy znevýhodňovalo) – proto pan Olič musel (chtěl-li se bohoslužeb účastnit – a to on chtěl) nenápadně vyhledávat kostely mimo Dobříš a teprve po převratu v roce 1989 se mohl zapojit i do práce dobříšské římskokatolické farnosti a do obnoveného skautského hnutí.

Po skončení mše ještě před odchodem na hřbitov se o své vzpomínky podělil P. Stanisław Góra a přidal indiánskou legendu o hlasu, který přežil dávno padlého bojovníka. Mezitím pršet přestalo a dlouhý průvod se mohl vydat na nedaleké místo posledního odpočinku, ke hrobu, kde už měl pan Olič svou maminku, o niž se po většinu jejího života staral.

Zazněly závěrečné modlitby a pan Góra přednesl ještě jeden proslov. Mimo jiné řekl, že se mu ještě nikdy nestalo, aby na pohřeb takto starého člověka přišlo tolik lidí – a to je knězem už 22 let. A pak už byla rakev s tělem všeobecně uznávaného pedagoga spuštěna spuštěna do hrobu, kolem kterého pak procházely dlouhé řady účastníků, aby mu vzdaly svou poctu a zapsaly tak do pomyslné knihy života poslední symbolickou tečku za pozemskou poutí tohoto vzácného a ušlechtilého člověka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Reportáže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.