Pokládání věnců 8. května 2011

Dne 8. května se tak jako každý rok uskutečnilo pokládání věnců k pomníkům a hrobům obětí II. světové války. Průvod složený z představitelů města, hasičů a zástupců Svazu bojovníků za svobodu tradičně vyrazil krátce po desáté hodině od radnice k pomníku před kostelem, kde starosta města Tomáš Havlíček přednesl krátký projev a kde byl umístěn první z věnců.
Následoval přesun auty na hřbitov v Novém Kníně, kde byly věnce položeny na tři hroby. Dva z nich byly ozdobeny červenými pomníčky s rudými hvězdami; přinejmenším Roman Nomeržickij ležící v jednom z nich ale byl vlasovec, tj. voják Ruské osvobozenecké arnády, což ovšem v době zřizování pomníčků nebylo žádoucí prozrazovat. (Po převratu v roce 1989 hvězdy z pomníků na nějakou dobu zmizely, později však byly osazeny jiné, trochu menší. Asi bude nejlepší nechat náhrobky tak, jak jsou – koneckonců i ony jsou svědectvím o své době.)
Ve Starém Kníně byly věnce položeny na dva hroby. Zatímco v přilehlém kostele svatého Františka začínala mše, účastníci pietního aktu opouštěli hřbitov, aby se přesunuli na Kozí Hory. Tam byl věnec položen k místnímu pomníku padlých.
Nakonec se jako obvykle jelo do Záborné Lhoty, jejíž občany konec války postihl nejvíce. Ostatně i účast zde byla tradičně největší. Pietní akt byl zahájen pochodem od zábornolhotské hasičárny k pomníku, následovala hymna a projev chotilského starosty Jiřího Šťástky. Poté se průvod odebral zpět k hasičské zbrojnici, kde na účastníky čekalo občerstvení v režii místních hasičů, které oslavy výročí konce války (byť trochu předčasné – v Novém Kníně válka skončila až 11. května – jenže to je pracovní den a ne každý by měl čas se dostavit) završilo.

Aktualizace ze 16.05.2011:

Více fotografií z pokládání věnců 08. května 2011 lze najít na Yandexu na následujících adresách:

Nový Knín: http://fotki.yandex.ru/users/milos-hlavka/album/125265/

Starý Knín: http://fotki.yandex.ru/users/milos-hlavka/album/125266/

Kozí Hory: http://fotki.yandex.ru/users/milos-hlavka/album/125314/

Záborná Lhota: http://fotki.yandex.ru/users/milos-hlavka/album/125316/

Reklamy
Galerie | Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Reportáže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.