Květinová slavnost v Praze

Jak je již známo, Květinová slavnost patří v současnosti k nejoblíbenějším unitářským svátkům, a to na mezinárodní úrovni (přičemž u jejího zrodu stál zakladatel českého unitářství Norbert Fabián Čapek). V Náboženské společnosti českých unitářů se koná ve všech náboženských obcích (v Obci širšího společenství v její místní skupině v Teplicích). Co je Květinová slavnost, jak probíhá a proč, se lze dočíst na webu NSČU, zde je vhodné uvést především to, že je žádoucí, aby každý účastník vzal s sebou nějakou květinu. Tu při příchodu vloží do společné vázy, během akce je květinám požehnáno a po jejím skončení si vezme zase květinu, jenže jinou, než kterou přinesl. Jedná se zde o symboliku sdílení životů nás, navzájem velmi různých lidí (stejně jako jsou různé květiny, které přinášíme), bližší podrobnosti je možno najít na adrese http://www.unitaria.cz/unitarstvi/kvetinova.htm.
Novému Knínu nejblíž bude Květinová slavnost v Pražské obci unitářů, která se koná v neděli 5. června 2011 od 10.30 hodin. A zde je dobré uvést, že pražská náboženská obec se ji rozhodla pojmout vskutku velkolepě. Na slavnosti mají zaznít skladby z muzikálu Godspell od Stephena Schwartze, které budou prezentovány pěvci a pěvkyněmi ze spojených tří pěveckých sborů: domácího „chrámového“ sboru Uni-Sono, Chrámového sboru sv. Ducha a Mikrochoru v počtu vyšším než padesát umělců a umělkyň. Složený sbor bude doprovozen speciální rockovou skupinou sestavenou právě pro tuto příležitost.

Tématem promluvy (neboli – v překladu do řeči tradičnějších náboženství – kázání) bude Naděje: tvůj věrný průvodce.

Dále je dobré podotknout, že Květinová slavnost je jedna z mála příležitostí, kdy je možné vidět české unitářské duchovní oblečené do talárů, speciálních bohoslužebných oděvů – obvykle (aspoň v pražské obci) slouží v civilu. Není však vyloučeno, že letos tomu bude jinak – v pozvánce jsem si totiž všiml věty Neformální oblečení v duchu „Dětí květin“ vítáno, aneb — „v každém je kousek hippíka“! – takže kdo ví, zda se tomu tentokrát nepřizpůsobí i duchovní, kteří budou tuto slavnost celebrovat.

A kde že se to koná? Pochopitelně v Praze, konkrétně v sídle náboženské společnosti, paláci Unitaria v sále Norberta Fabiána Čapka (vchod z Anenské ulice č. 5, jde o modernější část unitářského areálu, postavenou za I. republiky za finanční podpory amerických unitářů).

Pro úplnost dodávám: v Teplicích se Květinová slavnost konala právě dnes, 2. června od 17 hodin, v Brně proběhne v pátek 24. června a konečně v Plzni v pondělí 27. června 2011.

Jako ilustrační fotografie byly použity snímky z loňské Květinové slavnosti v Praze, která se konala 13. června 2010.

Reklamy
Galerie | Příspěvek byl publikován v rubrice Náboženství, Oznámení se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s