Výročí obchodu U Mašků

Dne 3. června proběhlo na náměstí Jiřího z Poděbrad před prodejnou U Mašků setkání při příležitosti hned několika výročí tohoto známého novoknínského obchodu. V roce 1921 byl založen, v roce 1951 znárodněn a v roce 1991 po návratu do soukromých rukou znovu otevřen pod původním názvem.
Dům, o kterém je první zpráva z roku 1654, koupila v roce 1915 Antonie Mašková pro svého syna Ludvíka, který tehdy bojoval na srbské frontě I. světové války. Ten po návratu z války v roce 1919 nechal dům zrekonstruovat a v roce 1921 zde otevřel obchod smíšeným zbožím. Sortiment byl široký – od potravin (včetně kávy z vlastní pražírny) přes nářadí (kosy, vidle) až po zbraně a střelivo, později přibyla i benzínová pumpa a provozování taxislužby.
V roce 1951 se v důsledku únorových událostí z roku 1948 obchod dostal do majetku podbrdského spotřebního družstva Jednota, které zde provozovalo obchod s potravinami a po vybudování nákupního střediska u Mincovny s ovocem a zeleninou.
Po roce 1989 byl zchátralý dům vrácen a v květnu roku 1991 zde po rekonstrukci otevřela (za podpory pana Ludvíka Maška ml., který přispěl cennými radami) obchod s tradičním názvem U Mašků rodina Hrubých. Obchod začal prodávat hlavně ovoce a zeleninu, sortiment se však postupně rozšiřoval. V roce 1997 byla otevřena restaurace v prvním patře a v roce 2000 došlo k celkové modernizaci vybavení prodejny i skladů.

Oslava začala kolem půl sedmé navečer, později dorazila i skupina Swing Cabinet, která pak oslavu podbarvovala příjemnou hudbou. Ta se protáhla do pozdních nočních hodin.

Poznámka: v článku byly použity údaje z imformačního letáku, který byl vydán při příležitosti výročí obchodu. Za jeho poskytnutí děkuji Štěpánovi Hrubému

Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Zprávy se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.