Pinkasova synagoga v Praze se na dvě neděle otevře veřejnosti

Pražská Pinkasova synagoga, na jejíchž stěnách jsou zapsána jména 77 297 českých obětí (včetně novoknínských občanů a občanek) nacistického „konečného řešení židovské otázky“, se na dvě neděle, vždy od 9 do 18 hodin, bezplatně otevře veřejnosti. Půjde o jednu neděli v říjnu a jednu v listopadu. Důvodem jsou právě smutná výročí dvou událostí, které patřily k mezníkům ve vyhlazování židovského obyvatelstva na území Protektorátu Böhmen und Mähren.

První nedělí bude 16. říjen, kdy uplyne 70 let od začátku deportací židovských spoluobčanů do nacistických koncentračních táborů – jednalo se o transport do ghetta v Lodži. A druhou z nedělí, kdy se Pinkasova synagoga otevře veřejnosti, bude 27. listopad, kdy si připomínáme 70 let od prvního transportu do tehdy vznikajícího ghetta v Terezíně.

Pro ty, kdo budou hledat jména našich spoluobčanů: Jména obětí jsou napsaná ručně vždy v následujícím pořadí: Město / Příjmení / Jméno / datum narození / datum úmrtí nebo datum poslední zaručené zmínky, že byl dotyčný naživu (v řadě případů se jedná den nástupu do transportu do některého z vyhlazovacích táborů na východě)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Dějiny, Oznámení se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s