Kanalizace: jeden z důvodů jejího zdržení?

Jak již bylo uvedeno (mluvilo se o tom na zasedáních zastupitelstva 22. září a 24. listopadu 2011), definitivní podepsání dávno (již loni) schválené smlouvy o poskytnutí dotace na II. etapu kanalizace oddálil dodatečný požadavek Státního fondu životního prostředí na dodání dalších – původně nepožadovaných – podkladů, totiž dodatku smlouvy o provozování kanalizace s Vodohospodářskou společností Dobříš. Pokud si dobře vzpomínám, jde o důsledek požadavku z €U, aby dotace šly opravdu na infrastrukturu jako takovou, a to patřící dotyčné obci či městysi či městu, a nehrozilo, že půjde o dotaci provozovateli, tedy komerční firmě (mám pocit, že v obecné rovině se o tom v novinách už několikrát psalo a takhle nějak se to zdůvodňovalo). A dnes vyplula na povrch ještě jedna věc, která zřejmě stála za jedním z předchozích zdržení: na zasedání 28. dubna 2011 se mluvilo o tom, že SFŽP dělal drahoty se změnou použitých trubek (typ uvedený v původním projektu se přestal vyrábět a bylo nutno nahradit jej inovovaným druhem) a dlouho trvalo, než se to podařilo urovnat. 3. prosince s v deníku Právo a na serveru Novinky.cz objevila zpráva, která tyto drahoty poměrně přesvědčivě zdůvodňuje: v případech některých měst byly projektované roury nahrazeny levnějšími a méně kvalitními (ale dotace se asi čerpaly na původně kalkulovanou částku a na rozdílu se někdo nakapsoval). Jako příklad je v článku uveden Kostelec na Hané, kde prý měly  být trubky s plným žebrem bez souhlasu SFŽP nahrazeny tzv. korugovaným potrubím, jež je podle citovaného článku asi o 40 % levnější, ovšem také méně kvalitní (např. firma Maincor uvádí žebrované potrubí jako vhodné pro splaškové a smíšené kanalizace, kdežto roury korugované „jen“ pro kanalizace dešťové – tedy ne že by to byl šunt, jen je to zkrátka vhodné pro něco jiného). Dále bylo zmíněno, že podobná podezření panují kolem kanalizací dalších měst a obcí na Olomouckua Ostravsku.

Takže zde je možné vysvětlení loňských potíží (ale v našem případě jsme dokázali tento krok zvládnout úspěšně a již nevyráběný typ potrubí nahrazen doufejme srovnatelně kvalitním – a na SFŽP tato změna řádně odsouhlasena). Nyní nezbývá než doufat, že se i požadovaná smlouva c Vodohospodářskou společností Dobříš schválí co nejdříve. Jednak je to až hřích na té kanalizaci nepracovat, když je počasí teď na začátku prosince tak příznivé, jednak by bylo hloupé, moc hloupé, pokud by během schvalování výrobce zase inovoval typ vyráběného potrubí a bylo nutno znovu žádat o změnu projektu. (Že by poučka o nemožnosti sestrojení perpetua mobile v byrokracii neplatila?)

Reklamy
Galerie | Příspěvek byl publikován v rubrice Kanalizace, Komunální politika se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.