Základní ekonomické ukazatele města podle webu Ministerstva financí

Základní ukazatele hospodaření měst a obcí zpřístupnilo Ministerstvo financí. Hospodaření našeho města lze najít na adrese http://wwwinfo.mfcr.cz/cgi-bin/ufis/iufismon/readDotaz.pl?obdobi=20101200&ico=242888. Dotaz na monitoring hospodaření kterékoli obce v našem státečku lze zadat na adrese http://wwwinfo.mfcr.cz/cgi-bin/ufis/iufismon/index.pl.

Zadluženost (úvěry, návratné finanční výpomoci apod.) Nového Knína činila ke konci roku 2010 celkem 8 907 000 Kč (cizí zdroje, tj. v zásadě dluhy + krátkodobé závazky z dosud nesplacených faktur, činily dohromady 13 455 000 Kč), splátky v roce 2010 činily 1 384 000 Kč. Celková aktiva (majetek města) činila 232 117 000 Kč. Za rizikový podíl se považuje 25 % podíl dluhů k celkovému majetku obce (podle článku v deníku Právo z 21. února 2012 na straně 17), v Novém Kníně tento podíl činil (ke konci roku 2010 – uzávěrka roku 2011 ještě není k dispozici) 5,80 % (ale pro letošek počítejme se zvýšením – kvůli spoluúčasti při financování kanalizace; přiznám se, že trochu závidím třeba takovému Mašťovu na Chomutovsku nebo Chvalšinám na Českokrumlovsku, jejichž zadluženost je nulová).

Cizí zdroje – tj. zadlužení + krátkodobé závazky (zatím neuhrazené došlé faktury) v přepočtu na jednoho obyvatele tvořily (k 31.12.2010) celkem 7 269,04 Kč.

Dalším důležitým údajem je celková likvidita, tj. poměr, kterým je obec schopna krýt své krátkodobé závazky (porovnání hlavně hotovosti a zůstatků na bankovních účtech s krátkodobými závazky – tj. přijatými fakturami před splacením). Zde se za rizikový poměr považuje hodnota menší než jednička. V Kníně činila 1,50.

Aktualizace:

Anonymní přispěvatel (proč se stydí za své jméno???) poskytl odkaz na web věnovaný rozpočtům obcí – a to rovnou s odkazem na Nový Knín: http://www.rozpocetobce.cz/seznam-obci/540901-novy-knin, kde je patrné mimo jiné zadlužení vzniklé v důsledku úvěru na čističku a kanalizační řád I. etapy kanalizace v roce 2009 (což si můžeme uvědomit, pokud tam klikneme na strukturu výdajů).

Bilanci rozpočtu lze najít i na adrese http://www.regionservis.cz/databaze-mest-a-obci/obec/3533-novy-knin#, kde sice není vidět strukturu příjmů a výdajů, ale na druhé straně zde máme k dispozici o něco delší období – od roku 1997 do roku 2010. A pod jdnotlivými roky docela přehledný graf za celé sledované období.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Oznámení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Základní ekonomické ukazatele města podle webu Ministerstva financí

  • Miloš Hlávka napsal:

   Díky za odkaz. Stačilo kliknout na odkaz u největší položky výdajů:

   http://www.rozpocetobce.cz/seznam-obci/540901-novy-knin/vydaje/prumysl/2009

   Největší položkou tam je čištění odpadních vod – tedy nová čistička.

  • Miloš Hlávka napsal:

   Porovnal jsem si obsah Vašeho odkazu s obsahem toho mého a vypadá to, že to vcelku navazuje – aspoň pokud jde o zadluženost města. Je vidět, že výstavba I. etapy kanalizace byla zřejmě zčásti kryta úvěrem, čímž se zvýšila zadluženost. Jelikož ta byla v roce 2010 tvořena částkou jen o něco vyšší, předchozí úvěry (spolufinancování stavby školy, rekonstrukce školky apod.) byly tehdy už z větší části splaceny.
   Když se jednalo o úvěrech pro II. etapu kanalizace (pro tu, na kterou nám mometálně dotace váznou někde na SFŽP), licitovalo se s podmínkami splácení tak, aby město mohlo i po takto zvýšeném (ale potřebném – jde o důležitou investici pro budoucnost) zadlužení rozumně vyžít. Aspoň tak to zaznělo na jednom ze zasedání zastupitelstva.

   A ještě jedna poznámka: pokud se hospodářský výsledek tváří jako vyrovnaný, i když je městských financí „zaťata sekyra“ (zvýšeno zadlužení) – pak to může být právě tím, že se investovalo – každý účetní ví, že pořizování investic se nepočítá do nákladů; tam patří až odpisy pořízených investic (a to ještě ne úplně všech – například pozemky se neodpisují).

   A ještě jeden odkaz pro ty, kdo chtějí do tajů komunálních rozpočtů proniknout víc – průvodce vydaný organizací Tranparency International:
   http://www.transparency.cz/doc/kr_pruvodce2008.pdf

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.