Představení s bezpečnostními opatřeními

Ve dnech 15. a 29. června se uskutečnila představení hry Dagmar Čechové Inspektor Chouseau zasahuje v Novém Kníně. Jako obvykle se soubor rozhodl sáhnout po divácky atraktivním žánru, tentokrát po komedii s lehce kriminální zápletkou. A navíc z vlastní autorské dílny, takže účinkující mohou zcela bez ostychu tvrdit, že tuto hru ani soubor pražského Národního divadla (o Velkém divadle v Moskvě nemluvě) nikdy nezahrál lépe.

Nevím, jak 15. června (to mě autobus zrovna vezl někam k Dolnímu Dvořišti a následně do Ledrenského údolí v Itálii – žel tím pádem jsem zde nemohl již po prvním představení napsat, co lze očekávat od toho druhého), ale o čtrnáct dní později ve vchodu viselo varování s bezpečnostním opatřením, že všechna vejce a rajčata mají být odevzdána uvaděčkám, kde budou v úschově, načež budou po představení divákům vrácena. Jelikož toto opatření asi vstoupilo ve známost již po minulém představení (pokud to nebylo nějak „vykecáno“ již před ním), tentokrát (a možná ani minule?) nikdo žádný takový materiál nedonesl, a tak jsme se nemohli přesvědčit, jak s ním ony uvaděčky chtěly naložit. Totiž zda měly v úmyslu vrátit jej v původním stavu, či z něj majitelům (a majitelkám) připravit chutné vaječné omelety s rajčatovou oblohou.

Nyní však ke hře samotné. Již v programu bylo napsáno, že hra si klade za cíl „pouze“ pobavit, takže kdo čekal nějakého Shakespeara, mohl klidně čekat na Godota a vyšlo by to nastejno. Zkrátka se zde neřeší otázky, zda být či nebýt, a přestože je tam několik policejních rolí, dokonce se tam neřeší ani to, zda bít či nebít. Ale je snad pobavení obecenstva něčím méněcenným?

Pravda, humor to byl, abych tak řekl, místy poněkud kameňákoidní, ale všechna čest, příběh maloměstských chlupatých, kteří se připletou jednak k záhadné smrti jednoho ze svých kolegů, jednak k ještě záhadnějšímu zmizení nikoli sladkého diamantu ve sladké Francii, držel pohromadě přece jen lépe než v Troškových filmech, jimiž byl inspirován. Že ve hře účinkující blondýnky pobraly rozumu asi tolik, kolik se jim ve vtipech o blondýnkách přičítá, přičemž podobně tomu bylo u i bdělých strážců zákona, sice bylo „ne zcela politicky korektní“, ale jelikož na tyto menšiny kvůli těmto jejich údajným vlastnostem nikdo zatím pogromy nepáchá, nevadilo to. A zatím jsem se nedoslechl ani to, že by po prvním představení některá z knínských blondýnek soubor žalovala pro – řekněme – ani ne tak rasismus, jako spíš vlasismus.

Jak již bylo zmíněno, příběh se přes záplavu vtipů podařilo bez zaškobrtnutí udržet pohromadě, a tak jsme se nakonec dověděli, jak to doopravdy bylo s tragickou smrtí udatného policisty Jáchyma, a stejně tak byl objeven i zmizelý diamant Bílý Kačer. A jelikož nám i blondýnky Sáša a Máša prozradily, co že to v našem městě pohledávaly (jen, škoda, že nám nevysvětlily, proč přijely až s měsíčním zpožděním – třeba by nás tím také pobavily), i jejich přítomnost na jevišti měla smysl (byť nešlo o smysl hluboce duchovní, transcendentální, spirituální, karmický, vesmírný, existenciální, atd. atd.). A vůbec všechno dobře dopadlo a diváci, divačky – a snad i diváčata – byli rádi, že se s těmi rajčaty a vejci do sokolovny netáhli, zbytečně by se pronesli. A ty již zmíněné omelety si přece mohou koneckonců klidně připravit sami doma, až na ně budou mít chuť.

Reklamy
Galerie | Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Nový Knín, Reportáže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Představení s bezpečnostními opatřeními

  1. Pingback: Akce v Novém Kníně a okolí v listopadu 2012 až lednu 2013 | Nový Knín

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s