Odpolední program oslav 130 let hasičů

Po polední přestávce pokračují oslavy 130 let novoknínských hasičů.

Jako první bod odpoledního programu se konala soutěž v požárním útoku stříkačkou PPS 8. Zúčastnilo se něco přes deset družstev. (čtyři družstva ženská a osm mužských) Obrovskou smůlu měli zýstupci a zástupkyně Velké hraštice. Její ženy nemohly být ohodnoceny vůbec kvůli technickým problémům – stříkačka si postavila hlavu a že stříkat ne a ne a nebude – zkrátka nepodařilo se ji uvést do řádného provozu. Problémy s ní měli i velkohraštičtí muži, těm se ji nakonec nastartovat přece jen povedlo. Smůla však pronásledovala i je – tentokrát nemohli být kvalifikováni pro poruchu terče. Jelikož tentokrát byla příčina problémů na straně pořadatelů, bylo rozhodnuto o opakování pokusu. A bác – stříkačka znovu začala trucovat. Tentokrát se ji naštěstí podařilo přimět k poslušnosti dříve, než přešla trpělivost pořadatele, a tak velkohraštičtí muži mohli soutěž přece jen dokončit, i když se umístili na chvostu. Při té vší smůle však i to lze považovat za úspěch. Jinak suverénně nejlepší čas měli muži Sedlčan, i když asi také proto, že se neúčastnila družstva Libíně, jež rovněž tradičně sbírají vavříny vítězství na podobných soutěžích.

Následovalo několik ukázek hasičských zásahů – jednak hasičských dětí z Nové Vsi pod Pleší a Libčic (hasili papírovouhospody; i když zasáhly velmi rychle, štamgasti té hospody asi moc nedšení nebyli a příště si pravděpodobně nechají postavit pohostinské zašízení z pomaleji hořlavého materiálu), jednak hasičů ze Senešnice, jejichž opravdu historickou ruční stříkačku přitáhl na místo kůň, jednak profesionálů z Hasičského záchranného sboru okresu Příbram (vyprošťování osoby z havarovaného auta). Hasiči z Budínku se pochlubili Waltrovkou z roku 1930 – a stříkalo jí to pořád jako zamlada. Své umění předvedli i knínští hasiči, kteří předvedli zásah při požáru vyřazeného automobilu.

Poté následovalo předání poděkování četným jednotlivcům a firmám, které hasiče nějak podporují, ať už svou prací, svými výrobky či službami.

A poté byla sejmuta plachta, která dosud zakrývala vozidlo – a před účastniky oslav se ve vší kráse objevila pečlivě zrestaurovaná Eréna, totiž hasičská Praga RN, vyrobená v roce 1952, do Knína převedená po deseti letech služby na Dobříši a v běžném provozu používaná do srpna roku 2002, kdy jí při zásahu během povodně ve Štěchovicích praskl motor. Dlouho se nedařilo sehnat náhradní, takže ještě před pěti lety nemohla na oslavy přijet po svých a musela být přivezena. Později se motor konečně sehnat povedlo a vůz byl opět provozuschopný, i když stále poněkud omšelý a v barvě nepříliš hasičské (totiž khaki) vyvedený. A tak vlastně teprve šedesát let po své výrobě a takřka deset let po nešťastném vyřazení z aktivní služby (Psst! Neprozrazujte sociálce, že ten vůz šel do penze nějakých 13 let před nyní platným důchodovým věkem – ale možná to projde – vždyť šlo o důchod invalidní!) se dočkal typického hasičského zbarvení. A opravdu mu velice sluší – ne že ne!

V době psaní tohoto příspěvku probíhají soutěže se stříkačkou PPS 12 (tedy obrázků z ní zde asi mnoho nebude, pokud vůbec nějaké) – a pak bude následovat koncert skupiny Karat – Kabát Revival – a nakonec ohňostroj.

Reklamy
Galerie | Příspěvek byl publikován v rubrice Reportáže se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.