Poznámka k rozhlasu (a k informačním technologiím vůbec)

Vyslechněte zprávu...

Vyslechněte zprávu…

 V Novoknínském zpravodaji se objevil kritický šleh na adresu nedávno dokončeného pouličního rohlasu. Nevím, jak je to slyšet kde jinde, zde na sídlišti bych řekl „tak akorát“, to jest když mám okno zavřené, nijak zvlášť to neruší, když okno otevřu, hlášení slyším srozumitelně. Poblíž Hrádku jsem sice vyslechnuté zprávě nerozuměl, ale to jen proto, že jsem do dosahu ampliónu dorazil až na jejím konci. Jinde to samozřejmě může vypadat jinak, v Sudovicích jsou prý (podle onoho příspěvku) místa, kde se úvodní „country odrhovačka“ mění v kánon, neb se ozývá v pětinásobné ozvěně. A pokud se takto ozývá i následující hlášení, je logické, že jeho informační hodnota je pro posluchače blízká nule – ti se tak dozvědí, že se asi něco děje (jinak by přece na radnici tu potvoru nepouštěli), ale co se děje, to už mu dopřáno vědět není. Tento poznatek nemohu ani potvrdit ani vyvrátit, v době vysílání rozhlasu jsem se tam zatím nikdy nepohyboval.

Možná se zde dočkáme dalších postřehů o slyšitelnosti na různých místech města v komentářích – a třeba by to někoho z radnice přimělo k tomu, aby právě ta nejkritičtější místa v době hlášení oběhl a případně u výrobce toho systému zjednal nápravu.

Co ovšem lze potvrdit: penízky na tento systém šly (až na povinnou spoluúčast města) ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP), přičemž na jeho adresu opravdu doputovaly z €U. Stalo se tak v rámci protipovodňových opatření, což vysvětluje i to, proč se pořizoval informační systém na první pohled poněkud zastaralý (i když ten bezdrátový přenos je přece jen o něco modernější než to, co tu pamatujeme tak z před třiceti let).

On tento systém má v případě nějaké mimořádné události jednu výhodu: ty repráky slyší všichni (kteří nejsou sluchově postižení), kdo se nacházejí v jejich dosahu, zatímco SMS a e-maily chodí jen těm, kdo si je objednali, tedy například mezi nimi nebudou náhodní návštěvníci města, které je nutno před živelnou pohromou varovat také. Jistě, není to dokonalé (k Lurdům nikdo „protipovodňové amplióny“ nepostaví), ale v tomto případě vhodnější než adresné informační kanály.

Výše napsaná obhajoba ampliónů samozřejmě neznamená, že by město nemělo začít používat i výše zmíněné modernější technologie – pro některé jiné typy informací se mohou lépe hodit ony. Věřím, že řada občanů a občanek by to uvítala. A možná by to nebylo zas až tak nákladné, jak se na první pohled zdá.

A ještě si přisadím jeden svůj bloggerský postřeh. Ti, kdo na tento web zavítají (kdyby tak neučinili, tento článek by nečetli), si mohli všimnout, že vpravo dole jsou odkazy vždy na několik nejnovějších zpráv z Regio TV a z Ústavu termomechaniky AV ČR. Chybějí však odkazy na zprávy z oficiálního městského webu. Proč? Ne, nebojkotuji jej. Ty odkazy na zprávičky však sem jsou umísťovány prostřednictvím RSS kanálů – a adresu ničeho takového jsem na uvedeném webu nenašel. Ten je naprogramován v redakčním systému VISMO, jehož tvůrci sice na svém webu cosi o RSS píší, ale ten je tam uveden  (ale ani na při nejlepší vůli nepodařilo nalézt. Problém je nejspíš v tom, že RSS kanál je v nabídce v bodu „Bohatá řada doplňkových modulů jako např. diskuzní fórum, RSS kanál a odběr novinek, ankety, soutěže apod.“ Neboli zdá se, že oproti „základní verzi“ to je za příplatek. A nejspíš proto se nelze s RSS kanálem setkat třeba ani na webu dobříšského kulturáku, který je vytvořen ve stejném redakčním systému. Škoda, pokud by RSS zdroje na uvedených webwch existovaly řada by zpráv mohla být přístupná odtud, aniž bych je já musel přepisovat, a podrobnosti by se uživatelé také dověděli – stačilo by prokliknout na zdrojový web.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Zamyšlení se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Poznámka k rozhlasu (a k informačním technologiím vůbec)

  1. Anonymní napsal:

    S použitím čínských tlakových reproduktorů není divu že rozhlas jde málo slyšet, protože o proti tlakovým reproduktorů T51-OF vyráběné v ČR které jdou o polovinu více slyšet

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s