Výstava a první den mistrovství

Ve vestibulu novoknínské školy byla otevřena výstava fotografií Boemia mia, která je věnována osudům ledrenských běženců v Čechách v době I. světové války. O výběr fotografií a jejich popisy se postarali italští partneři, takže není divu, že v popisech se objevily některé drobné nepřesnosti. Jedna již byla opravena českými pořadateli, totiž popisek, který někdejší staroknínskou pastoušku (stála uvnitř staroknínské návsi, kousek nad nynějším pomníkem padlých z I. světové války) umisťoval do Doks. Několik dalších nepřesností pak přetrvalo – fotografie běženců před holičstvím pana Tučka je zjevně z Nového Knína a nikoli z Doks (je vidět malá část susedního mírně předstupujícího domu se skoseným průčelím, kde se dnes nachází obchod pana Nechyby; navíc z NK pocházel pan Tuček, který v posledních letech svého života město opravdu štědře obdaroval, když se budovalo nynější dětské hřiště), naopak záběr z průvodu Božího Těla, v popisu umístěný do Nového Knína, je zřejmě odjinud (možná byl pořízen dokonce mimo Čechy, domy s podobnými okenicemi, jako jsou na snímku, nejsou na českém území příliš časté). Rovněž není jasné, odkud by mohl pocházet snímek, údajně zachycující pohřeb ve Starém Kníně. Další obrázky pak jsou popsány správně, případně zabrány tak, že se místo jejich vzniku nedá spolehlivě určit, a je tedy nutno spolehnout se na místy trochu nejisté vzpomínky pamětníků. (Dokážeme opravdu spolehlivě zjistit, jak to bylo s tím Leninem, který se v našem městě měl v době I. světové války objevit?) Nicméně například dvůr nynějšího statku naší známé Paní Sběratelky lze identifikovat poměrně snadno, i když dům byl po válce přestavěn a povrch dvora obohacen o opravdu rozsáhlé sbírky nynější obyvatelky: je vidět část průčelí sousedního statku a špitálu v pozadí). Každopádně výstava pokračuje dnes a zítra vždy od 9 do 17 hodin a podobně i následující sobotu a neděli.

V údolí Voznického potoka zároveň pokračuje mistrovství republiky v rýžování zlata. Dopoledne probíhala vyřazovací kola soutěží mužů, pak si mimo soutěž zarýžovali Italové z partnerského Ledrenského údolí (včetně ledrenského starosty), načež následovala „speciální“ kategorie Žlutá horečka – rýžovalo se pomocí speciálních žlutých „pánví“, vlastně špuntů na roury, k tomu účelu ne příliš vhodných. Vlastně naprosto nevhodných. Ale ten, kdo umí, si poradí i s takovýmto vercajkem. Odpoledne probíhají další disciplíny, zítra jsou v plánu finálová kola a vyhlášení výsledků.

Reklamy
Galerie | Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Nový Knín, Reportáže, Tělovýchova a sport se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Výstava a první den mistrovství

 1. Jan Hlavatý napsal:

  Dobrý den.
  Jak to bylo s tím Leninem v Novém Kníně? Inu tak: Jako potomek novoknínských Břicháčků jsem měl tuhle fotografii léta doma. A na konci roku 2003 jsem ji použil s patřičným komentářem jako silvestrovskou mystifikaci pro genealogickou komunitu na serveru mageo.cz. Jako žert byla prezentována i následně reprodukována v časopise Rodopisná revue. Tím to pro mě skončilo. Avšak teprve, když se mystifikace objevila v knize Exodus z údolí Ledra, do které ji kdosi přejal bez ověřování pramene a původu, začal příběh o Leninovi, jeho návštěvě Knína a večeři u Nevařilů, žít vlastním životem…
  Takže se omlouvám, i když není vlastně za co – takto dopadá nekritické přejímání zpráv a informací, resp. dezinformací. 🙂
  Zdraví
  Jan Hlavatý

  • Miloš Hlávka napsal:

   Dobrý den,
   díky za informaci.
   Nicméně potom je otázkou, jak je to s tou fotografií, jaký je její skutečný původ. Buď:
   – fotografie pochází z Nového Knína z inkriminované doby, avšak ten, kdo vzhledem připomíná jistého pana Uljanova, jím ve skutečnosti není, nebo
   – Uljanov je skutečný, fotografie pochází z Čech, avšak z doby o něco dřívější (pan Uljanov se na území tehdejšího Rakouska-Uherska před I. světovou válkou vyskytoval, tuším v roce 1912 měl být v Praze) – tím pádem by ale na tom snímku nemohli být utečenci z Ledra, kteří přišli až v roce 1915 (že si někdo z redaktorů té ledrenské publikace nevšiml, že nikoho – kromě pana Uljanova – na snímku nepoznává, přece měli jiné fotky svých předků, takže mohli porovnávat, ne?), nebo
   – fotografie pochází úplně odjinud.
   Každopádně ta fotografie kromě skupiny postav zabírá tak nepatrné okolí, že se z ní nedá poznat, kde vlastně byla pořízena.

   Faktem je, že od začátku mi jako – řekněme – poněkud zvláštní přišel ten text v té ledrenské publikaci. Proč by Uljanov jel někam do Rakouska-Uherska agitovat zrovna ledrenské běžence (a pominul místní stálé obyvatele – jinak by snad zde zůstaly i nějaké jiné stopy ve vzpomínkách)? Do jaké „Socialistické strany“ by je to chtěl dostat? Strana s přesně tímto názvem, pokud vím, zde neexistovala. Do sociální demokracie? Ta tehdy byla už vůči režimu loajální (dokladem je mj. ironická báseň Ať žije sociální demokracie! od anarchistického básníka Franty Gellnera), i když radikálnější křídlo také měla. KSČ se odštěpila až v květnu 1921.

   Miloš Hlávka

   • Jan Hlavatý napsal:

    Zmínka o Socialistické straně v mém původním textu nebyla – seznámil jsem se s ní až v pátečním Právu. Stejně tak nevím, co přesně je uvedeno v knize Čechy – exodus z údolí Ledra, která není běžně k dispozici.
    Jinak ovšem mohu závazně potvrdit, že fotografie skutečně pochází z Nového Kníha, neboť je na ní zachycen můj dědeček, tehdy asi osmiletý Antonín Břicháček a dvě z jeho sester. Dále je na fotce dědův celoživotní italský kamarád, Giuseppe Bondi, kterému tehdy bylo asi patnáct. Bondiho syn Adriano se, pokud vím, řady současných vzpomínkových akcí účastnil, objevil se dokonce nedávno v televizní reportáži. Další podrobnosti, budete-li mít zájem, do mailu.
    Zdraví
    Jan Hlavatý

    • Miloš Hlávka napsal:

     Do Práva se to o té straně dostalo z té ledrenské publikace – v ní to je také, pokud si dobře vzpomínám (mají ji v městské knihovně). Jak se to dostalo tam, nevím.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s