Výročí generální opravy novoknínského kostela

V těchto dnech si připomínáme 75. výročí události, která měla za následek poměrně výraznou změnu panoramatu našeho města. V září 1937 se totiž uskutečnila generální oprava kostela svatého Mikuláše, která mimo jiné zbavila jeho věž neslohového zakončení a dala jí podobu podobnou té původní barokní, kterou měla před rokem 1880. Jak dokazují dochované foografie, bylo vyměněno prakticky vše nad hlavní římsou kostelní lodi, tj. z té doby pochází nejen báň, ale i nynější zdivo věže nad klenbou lodi a samozřejmě i kostelní krov. Snímky rověž ukazují, že pod omítkou věže nad římsou se před rokem 1937 nacházela do té doby skrytá hrázděná konstrukce, i když v posledních letech pčed přestavbou už v důsledku zchátralosti to hrázdění až tak moc skryté nebylo. Z téže obnovy pochází i nynější podoba výplně okan (až na pár nahrazených později rozbitých okenních tabulek). Naopak většina konstrukcí pod římsou byla pokud možno zachována, při pořizování nových omítek byly ovšem ponechány odkryty některé prvky ze starších stavebních etap chrámu, přičemž asi nejcennější je souvislý úsek původního románského zdiva v severní stěně lodi. Poměrně důsledně tehdy byla zachována dosavadní výmalba kostela, poměrně radikálně (a ne ve všech ohledech šťastně) změněná až v roce 1996.

V době opravy zemřel první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, což  neopomněla připomentout pamětní deska uvnitř kostela (ve výklenku někdejšího románského vchodu), v době dokončování opravy pořízená. Důsledkem zveřejnění této skutečnosti bylo to, že v roce 1939 byla deska z pochopitelných důvodů zazděna a odkryta zase až v roce 1945. Tatíček Masaryk sice „nebyl v kursu“ ani po roce 1948, ale tehdy deska už tolik nevadila, neboť byla umístěna uvnitř kostelní budovy a návštěvy bohoslužeb nepatřily právě k nejoblíbenějším kratochvílím tehdejších komančů.

Jinak kostel – i díky důkladnosti této opravy – přežil ve slušném stavu bez větších oprav celé období až do roku 1989; jedinou větší ztrátou toho období byla rekvizice zvonů za války. Někdy v 70. letech byla vyměněna elektroinstalace, jinak se prováděla víceméně jen běžná údržba až do další větší opravy kolem roku 1996.

V současné době uvnitř kostela probíhají restaurátorské práce na hlavním oltáři, na jejichž financování se vedle Arrcibiskupství pražského a Ministerstva kultury ČR podílí i město.

Autorem fotografií v následující galerii je Josef Hlávka (1899-1986).

Reklamy
Galerie | Příspěvek byl publikován v rubrice Dějiny, Náboženství, Nový Knín se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s