Výročí, které bychom neměli přehlédnout

Mladší spoluobčané si možná ani neuvědomují, že zde někdo takový žil. A jméno na jednom hrobě staroknínského hřbitova jim mnoho neříká. A pamětníky naopak možná zamrazí, kolik už je to let – některým se může se zdát, jako by to bylo nedávno.

14. října 1988, tedy téměř před čtvrtstoletím, zemřel páter Josef Malinský, člen Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, od roku 1969 až do své smrti staroknínský farář. A navíc se k letošnímu říjnu váže ještě jedno výročí – a ještě kulatější. 10. října by se tento kněz býval byl dožil rovné stovky. A myslím si, že je to velmi dobrý důvod si na něj zavzpomínat.

Jistě, něco bych mohl napsat já, jako jsem učinil již před pěti lety (a následně o měsíc později opravoval asi dvě nepřesnosti, které se mi tehdy do textu vloudily), ale jednak bych se asi do značné míry opakoval, jednak jsem přesvědčen, že tak kulatá výročí jsou důvodem k tomu, aby bylo dáno slovo i dalším pamětníkům a pamětnicím. Věřím, že své by mohli napsat i ti, kdo tohoto kněze znali „pouze z civilu“, protože tento člověk byl v životě Nového Knína a okolí navzdory tehdejší době nepřehlédnutelný i mezi těmi, kdo o kostel zavadili leda o půlnoční, a to ještě ne pokaždé. Několik lidí jsem na toto výročí upozorňoval osobně; zatím nejrychleji zareagovala paní Tefrová a doufám, že v tomto nezůstane sama.

Asi nepůjde zaručit, že bude možno otisknout úplně vše (nelze například vyloučit, že některé vzpomínky různých lidí se budou opakovat), ale na druhé straně by byla škoda, pokud by něco důležitého zapadlo jen z toho důvodu, že by to každý vynechal, protože by si myslel, že to jistě napíšou jiní.

V každém případě je tento čas pro připomenutí tohoto člověka jedinečný – tak kulaté výročí hned tak nebude a za dalších sto let už nebude mít kdo vzpomínat.

Miloš Hlávka

Napsáno pro Novoknínský zpravodaj, uveřejněno v čísle 8/2013.

Tamtéž vyšel i v článku zmiňovaný příspěvek paní Tefrové. Nejsa držitelem autorských práv k němu, jde jej zveřejňovat sice nebudu, nicméně je dostupný v internetové verzi Novoknínského zpravodaje na oficiálním městském webu (místní čtenáři mají pochopitelně k dispozici i tištěnou verzi časopisu).

.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Dějiny, Náboženství, Starý Knín se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Výročí, které bychom neměli přehlédnout

  1. Pingback: Pár básniček od Boleslava Jablonského | Miloš Hlávka – člověk na okraji

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.