Silvestrovský výstup na Veselý vrch se vydařil

Na konci roku 2013 se uskutečnil již sedmý ročník silvestrovského výstupu na Veselý vrch nad Mokrskem. Jak již je v okolí všeobecně známo, na zdejší ložisko si brousí zuby kanadská firma Astur Gold (resp. její česká filiálka Astur Bohemia, eseróčko o základním kapitálu 200 000 Kč), což se na atmosféře setkání nemohlo neodrazit.

Nejspíš i proto vznikl nápad přinést na akci zlaté vánoční řetězy a zkusit z nich navázat co nejdelší. Mnozí se jej chopili opravdu příkladně, a tak například v Novém Kníně bylo již před svátky toto zboží vyprodáno. A navzdory nepříliš vlídnému počasí spíše inverzního charakteru ani návštěvnost nepokulhávala za předchozími ročníky. Na Veselý vrch nás nejméně kolem tří stovek opět dorazilo (jen z Nového Knína přijel do Prostřední Lhoty prakticky plně obsazený autobus), přesnější odhady se snad dozvíme od pořadatelů. A zde se ukázalo, co organizátoři míní se získanými zlatými vánočními řetězy podniknout. Začali jimi omotávat základnu rozhledny a tak Veselý vrch symbolicky uzamykat kanadským a případným dalším zlatokopům.

Rovněž starosta Chotilska Jiří Šťástka se vyslovil proti těžbě. Zdůraznil, že nejde o jen o nějakých dvacet domů, jejichž obyvatelé by se případně mohli přestěhovat jinam. Už jde o celou planutu – a z ní se nemáme kam odstěhovat.

Vánočních řetězů se nakonec podařilo navázat kolem 700 metrů. Oprava (2014-01-01): prý to bylo „jen“ 510 metrů. Ale ať je tomu jakkoliv, lze to považovat za rekord.

Účastníci obdrželi tradiční plechové placky s připomínkou výstupu, k dispozici byly i placky stejných rozměrů vyjadřující nesouhlas s těžbou zlata. A nechybělo ani občerstvení a chvíle hudby v živém provedení. A ti, kdo tak ještě neučinili, mohli podepsat petici proti těžbě.

Doufejme, že i další ročníky budou stejně úspěšné. A nejen tohoto výstupu – hned zítra, na Nový rok, se koná výstup na Mikuli, na Bílou sobotu se koná tradiční putování na Besednou.

Reklamy
Galerie | Příspěvek byl publikován v rubrice Chotilsko, Kultura, Reportáže, Tělovýchova a sport, Zlato v Mokrsku se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.