Na besedě s kronikářem

01-Před začátkem akce

01-Před začátkem akce

02-Začínáme

02-Začínáme

Dne 28. března 2014 se ve staroknínské hasičárně uskutečnila beseda městského kronikáře pana Josefa Máchy s místními spoluobčany. Díky vyhlášení akce městským rozhlasem (byť prakticky na poslední chvíli) se prostory tohoto zařízení velmi slušně již v době plánovaného začátku, avšak protože ještě přicházeli další lidé, začalo se asi o deset minut později – a to už byla hasičárna zaplněna prakticky do posledního místečka.

03-Hosté besedy

03-Hosté besedy

Ze začátku se témata navzájem trochu proplétala, ale pak se pan Mácha soustředil na některé významné osobnosti. To, že zde pobýval Jan Neruda, když sem přijel za svou první láskou Annou Holinovou, je asi už víceméně všeobecně známo. Netřeba zvlášť připomínat ani Václava Vratislava z Mitrovic (a tomu, kdo se o tyto záležitosti zajímá, je jistě známo i to, že potomci rodu dodnes žijí v jihočeské Dírné, kde po roce 1990 zrestituovali rodový majetek a využívají jej tak, že je to ku prospěchu celé obce). Nemohl zůstat nepovšimnut ani Petr Miloslav Veselský, pozdější kutnohorský archivář, který se znal mj. s Karlem Hynkem Máchou. Méně známý je ale knínský pobyt spisovatelky a scénáristky Jaromíry Kolárové, zmiňovaný v její knize Náš malý, maličký svět, vydané v roce 1977. Pan Mácha rovněž připomněl, že během vojenských manévrů v roce 1912 se na staroknínské faře ubytoval pozdější poslední rakousko-uherský císař Karel I., a rovněž i to, že již 1. ledna bylo čestné občanství města uděleno prvnímu prezidentu tehdy nově vzniklé Československé republiky T. G. Masarykovi (a řadě dalších činitelů včetně např. Karla Kramáře či Václava Klofáče) a že se u nás v roce 1920 tento státník krátce zastavil při jedné ze svých cest po republice.

04-Pan Mácha (druhý zleva) beseduje

04-Pan Mácha (druhý zleva) beseduje

Na přetřes přišla samozřejmě i lokalizace přemyslovského dvorce, v němž byla podepsána mírová smlouva z roku 1186, která naše město uvedla poprvé do písemných dějin, a řada dalších témat. Akce se nakonec protáhla zhruba na hodinu a půl a i po jejím oficiálním skončení část návštěvníků setrvávala v družném hovoru.

V každém případě se jednalo o příjemně a užitečně strávený čas. A pokud nenastanou žádné nepředvídatelné okolnosti, nekoná se podobné setkání naposledy.

Další z besed by se měla uskutečnit v pátek 2. května 2014 tamtéž. Vlastně možná už ne zcela tamtéž – protože bude-li přát počasí, mohlo by se besedovat i venku před budovou, kde je přece jen o něco více místa. Měla by se probírat historie jednotlivých domů. Tedy asi spíš začít probírat, protože si myslím, že to asi nebude téma na jediný večer.

08-...a ještě vyrovnat účty

08-…a ještě vyrovnat účty

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Dějiny, Reportáže, Starý Knín se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.