Tak nám předělali web…

Kdo často navštěvuje novoknínský městský web, tu změnu jistě zaznamenal – jeho vizáž se po delší době viditelně změnila. Jenže: změnila se jen vizáž, nebo i něco jiného? A jak to dopadlo?

Úvodní stránka městského webu

Úvodní stránka městského webu

Začněme tedy výtvarným řešením. Nevím, jak ostatním, ale mně připadá atraktivnější než předešlé. Jenže to může být způsobeno i tím, že dosavadní vzhled webu se mi už drobet okoukal.

Rozvržení je podobné jako u webu dosavadního (a u řady dalších městských a obecních webů) – pravidelní návštěvníci aspoň nebudou bloudit a ani pro ty, kdo na něj zavítali poprvé, není orientace příliš složitá. Ono to ale není příliš překvapivé – nová podoba webu běží v prostředí redakčního systému1 Vismo firmy Webhouse, stejně jako ta předchozí. Jen verze je jiná; aspoň podle usnesení městské rady byla nedávno schválena smlouva o užívání zmíněného redakčního systému.

Pod záhlavím je prostor webu rozdělen do tří sloupců.

V levém – nejužším – se nachází menu, které lze kliknutím na příslušné tlačítko rozbalit (zobrazí se všechny jeho položky) či sbalit (pak se zobrazí jen položky nejvyšší úrovně). To se proti předchozí verzi co do funkčnosti příliš nezměnilo, aspoň já na žádnou výraznou změnu v tomto směru zatím nepřišel.

V horní části prostředního sloupce se – stejně jako dosud – nachází rubrika Aktuálně, v níž lze opravdu najít stručná aktuální sdělení; v době psaní této recenze šlo o podpisování smluv o užívání splaškové kanalizace a o provozu letního kina během sezóny. Tato sdělení žel nemají své URL adresy2, nýbrž jsou dostupné pouze v rámci hlavní strany webu. Až tedy přestanou být aktuální, zřejmě nebudou přesunuta do archívu, nýbrž zmizí bez náhrady. Podobně jako na webu již dávno nenajdeme zprávu, že byla podepsána smlouva s tehdejším Svazkem obcí Ledrenského údolí (později sloučeným do obce Ledro), která v roce 2008 poměrně dlouho „trůnila“ na úvodní stránce městského webu (naštěstí tam zůstaly dokumenty s ní souvisící, totiž text samotné smlouvy a několik fotografií).

Níže pak jsou odkazy na nejnovější dokumenty na webu uložené. Vybrat si můžeme (a to je novinka) mezi dvěma záložkami – mezi nejnovějšími dokumenty, tj. těmi, které byly na web vloženy nejnověji, a rubrikou „Vybrali jsme“, kde se nacházejí dokumenty, které takto označila redakce webu. Tyto dokumenty už své URL adresy mají, takže pokud se potřebujeme podívat na některý ze starších dokumentů, které již „odrolovaly“ mimo úvodní stránku, stačí kliknout na odkaz Všechny dokumenty pod seznamem a poté lze opravdu listovat v seznamu dokumentů za celou historii webu. Myslím, že v této věci se funkčnost a přehlednost webu zlepšila.

V pravém sloupci se pak nacházejí kontakty na vedení města (adresa městského úřadu, jakož i ta hlavní e-mailová, pod ní pak odkaz na podrobný kontakt, v němž najdeme další kontaktní údaje, například číslo datové schránky), pod ním pak nalezneme kalendář akcí. I pod ním je odkaz na další akce, které už „odrolovaly“. Což, pokud se dobře pamatuji, v původní verzi nebylo.

Ze starého webu byly převzaty i dosavadní dříve uveřejněné dokumenty. Zčásti se podařilo zachovat jejich původní adresy, zčásti nikoliv – zatímco Valentovy Paměti jsem našel na téže adrese jako doposud, v případě Koreného Historie osídlení Knínska to neplatilo. Ale to lze při výraznějších změnách webu pochopit.

Abychom však jen nechválili: některé věci bude potřeba ještě dodělat. Především asi bude potřeba doplnit některé dokumenty, které by na webu být měly a nejsou – aspoň ne tam, kdy by je běžný návštěvník očekával. Mám na mysli zejména usnesení městského zastupitelstva a rady, která v rubrice, kam patří, končí už kdesi v roce 2012. Pravdou je, že obojí je pravidelně zveřejňováno v Novoknínském zpravodaji a ten se na webu nachází také (dokonce má svou vlastní rubriku v menu na levé straně webu), takže kdo o tom ví, je může najít tam. Přesto však by bylo vhodné tuto mezeru zacelit – návštěvník webu „odjinud“ samozřejmě nemusí být s touto skutečností seznámen – a pak pochopitelně nic nenajde. A jen na okraj dodejme, že některá (byť zdaleka ne všechna) města na svých webech zveřejňují nejen usnesení, ale i zápisy ze zasedání zastupitelstva3.

Ani po aktualizaci redakčního systému jsem na webu nenašel diskusní fórum, které bylo v minulosti odstraněno údajně kvůli nedostatečné protispamové4 ochraně. Je otázkou, zda se jedná o opomenutí, či firma, která dodala redakční systém, svůj boj se spamem nadále prohrává.

A ještě jedna „technická“ poznámka na závěr: na městském webu stále postrádám přítomnost RSS/Atom5 zdroje. Přitom firma Webhouse, která systém Vismo vyvíjí, se na svém webu http://www.vismo.cz chlubí, že kanál RSS jako doplňkový modul nabízí. Faktem ale je, že na webu žádné z okolních obcí jsem odkaz na RSS/Atom kanál nenalezl – vlastně ani na žádném mně známém webu, který by byl řízen redakčním systémem Vismo6. Nejbližší obcí, kde jsem možnost odběru RSS kanálu nalezl, byly Slapy7, ale jejich web je provozován pod jiným redakčním systémem.

Přitom jde o mnohostranně šikovnou vychytávku, která uživatelům Internetu výrazně usnadňuje přístup k novinkám webového obsahu. Díky ní jsou například z mého blogu dostupné odkazy na nejnovější dokumenty z webu fotbalového SK Nový Knín nebo Ústavu termomechaniky, aniž bych je musel pravidelně aktualizovat ručně. K odběru RSS/Atom zdroje se může kdokoliv poměrně jednoduše přihlásit a pak si jednoduše novinky z webu přečíst ve své RSS čtečce.8 V každém případě jsem přesvědčen, že případné použití tohoto prostředku by mohlo posloužit k pravidelnému informování občanů (aspoň těch s přístupem k Internetu) o dění ve městě lépe a levněji než nedávný neúspěšný pokus o zprovoznění městského informačního SMS kanálu.

Miloš Hlávka

1Redakční systém, často nazývaný též publikační systém, případně systém pro správu obsahu, je software, mající na starosti správu dokumentů, v současnosti nejčastěji webového obsahu. Umožňuje mimo jiné práci na obsahu webu bez nutnosti znalosti kódu HTML, usnadňuje spolupráci více osob na tvorbě webu (přitom různí uživatelé mohou mít různou úroveň přístupových práv), často umožňuje vkládat komentáře čtenářů pod jednotlivé články na webu (pokud to administrátor webu nezakáže) apod. Asi nejrozšířenějšími webovými redakčními systémy jsou Drupal, Joomla! a WordPress, k jejichž popularitě přispěly jejich svobodné licence (uvedené systémy jsou k dispozici zdarma a programátorsky zdatnější uživatel si je může podle potřeby upravit).

2URL (Uniform Resource Locator = Jednotná adresa zdroje) je řetězec znaků, který slouží k přesnému popisu umístění informace na Internetu. Podrobnější informace lze nalézt například ve Wikipedii na URL adrese http://cs.wikipedia.org/wiki/Uniform_Resource_Locator.

3Příkladem v tomto může být Jistebnice na Táborsku – například zápis ze zasedání z 20. února 2014 lze nalézt na adrese http://jistebnice.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=6117&id_dokumenty=111035, usnesení z téhož zasedání na adrese http://jistebnice.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=6117&id_dokumenty=111033. Na druhé straně jsem na jistebnickém webu nenašel usnesení městské rady.

4Spam je nevyžádané reklamní sdělení hromadně šířené po Internetu. Původně šlo o nevyžádané reklamní e-maily, později začaly být „zamořovány“ i další způsoby internetové komunikace, například příspěvky do diskusních fór.

5RSS je skupina XML formátů, které umožňují uživatelům sbírat a číst novinky z webových stránek. Jeho použití je vhodné zejména pro stránky, jejichž obsah se často mění, například zpravodajské servery. Nástupnický standard Atom (celým názvem Atom syndication format) některé vlastnosti RSS dále rozvíjí a je přehlednější než původní RSS. Podrobnější popisy lze najít například na adresách http://cs.wikipedia.org/wiki/RSS a http://cs.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29. Další informace lze též nalézt například na adrese http://www.root.cz/clanky/vse-podstatne-o-rss/.

6Jeden web vytvořený vv systému Vismo a obsahující RSS kanály jsem nakonec přece jen našel – jedná se o web Frenštátu pod Radhoštěm (http://www.mufrenstat.cz/rss-kanaly/d-198877/p1=42866).

7Jeho adresa je http://www.slapynadvltavou.cz/. Dokonce si lze zvolit mezi RSS kanálem celého webu nebo jen úřední desky. Návod, jak s RSS kanály pracovat, lze najít na adrese http://www.slapynadvltavou.cz/bleskove-zpravy/aktuality-ou-slapy/1268-slapy-a-rss-kanaly.

8RSS čtečkou může být samostatný počítačový program nebo – a to možná ještě častěji – se může jednat o součást jiného obsáhlejšího softwaru. Pokud je RSS čtečka zabudována například v programu pro příjem elektronické pošty, je příjem příjem novinek RSS kanálu v podstatě stejně jednoduchý jako četba e-mailů. Na první pohled se to nezdá být příliš velkou výhodou – to, zda si člověk přečte novinky ve své RSS/Atom čtečce nebo se podívá přímo na příslušnou webovou stránku se zdá být stejné. Pokud je však sledovaných webů víc, má uživatel RSS/Atom čtečky novinky ze všech sledovaných pěkně pohromadě – a pak je výhoda tohoto řešení nesporná.

Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Nový Knín se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.