Technoparty končí

Nejvytrvalejší soundsystém na technoparty

Nejvytrvalejší soundsystém na technoparty

Soundystémy už utichly, v době mé návštěvy na místě byl v provozu tuším poslední jeden. A doufejme, že i ten brzy dohraje a občané se zase vyspí. (Osobně jsem o zkušenost s touto technoparty přišel, protože jsem měl už dříve naplánované setkání ve Voticích – také jsem se v jednom z tamních penzionů moc nevyspal – a ani na to žádná technoparty nebyla potřeba, jen se jednu noc konala diskotéka v nedaleké sokolovně. Za noci předchozí – tedy z pátku na sobotu – si to mj. nějací opilci štrádovali po ulici kolem onoho penziónu a čutali si s plechovkou od piva, která se po asfaltu také nepohybovala zcela nehlučně… A hlavní silnice, která se kolem Votic vine, také nebyla zcela tichá ani v nejhlubší noci. Každopádně právě hlučnost – hlavně v noci – je to, co mi na takovýchto akcích vadí nejvíce – jenže ono to „techno“ opravdu není jediným zdrojem hluku.)

Během následujících zhruba tří týdnů bude vhodnější příliš nenavštěvovat lesní (a asi ani polní) porosty v nejbližším okolí místa konání technoparty – jsou čerstvě pohnojeny, protože dovezené kadibudky nedostačovaly počtu skutečně dorazivších účastníků a účastnic akce. Během uvedené doby by si s těmito následky lidského pobytu měla aspoň v základní míře dokázat poradit příroda – stejně jako si dokáže poradit například s podobnými následky pobytu lesní zvěře. (Jen ty použité toaletní papíry se zřejmě budou rozkládat o něco déle.)

Aktualizace (2014-07-29)

(Formulace následující věty upravena 2014-07-31 – dále opraveny některé překlepy)

Konečně umísťuji slíbené fotky z 27. července (většinu níže, první na začátek příspěvku).

Zachycují žel už jen onu nostalgickou atmosféru akce, která právě pomalu končí. Kdy jedni ještě vstřebávají zážitky, jiní se těší, že zase bude klid.

Některé z těch „jiných“ ta party možná opravdu rušila (jsme lidé různí a máme různě lehké spaní). Jiní možná mají z lidí z této subkultury strach – slyšeli o nich hrozné věci, které neměli možnost si ověřit „na vlastní kůži“, a třeba se jim špatně spalo, protože se báli každého šustnutí (přestože jindy by za podobného zvukového pozadí spali vcelku klidně) – co kdyby jim někdo z těch tak exoticky vypadajících lidí (jako kdyby u nás v Kníně či v okolních obcích nikdo nikdy nenosil dredy…) chtěl přijít ublížit…

Dokladem toho, že lidé, sdílející upřímně takovéto obavy existují, pro mě bylo jedno setkání krátce před tím, než jsem na místo konání technoparty dorazil. U novoknínského hřbitova jsem potkal tři lidi. Nejprve jednoho spoluobčana, který se z té technoparty právě vracel – byl se tam podívat – a zřejmě toho víkendu nikoli poprvé. A pak ještě druhého. A s ním paní, která o sobě řekla, že je z té chaty, jež se nachází kousek nad místem konání této akce. A že se k té chatě nedostala. A má strach, zda je (ta chata) v pořádku. Vyprávěla, jak se prý na cestě setkala s policejním autem. V něm dvě policajtky. A prý jí řekly, že se bojí vystoupit z auta – neb nechtějí, aby bylo vykradeno. Tu paní mohu ubezpečit aspoň o jednom (pokud se nepřesvědčila už sama): v době, kdy jsem k té chatě zavítal (dostat se k ní opravdu nebylo nijak těžké – jen strach z neznámých lidí, kteří se pohybovali kolem,  tomu mohl bránit), v pořádku byla. Jen na lavičce (mezi stěnou chaty a plůtkem před ní) seděli dva mladí lidé – účastníci té technoparty – kluk a holka a objímali se. Přiblížil jsem se k nim a řekl, že jsem potkal paní, které (nebo jejíž rodině) ta chata patří, a že se o ni bojí. „Nebojte se,“ pravil ten kluk: „tuhle lavičku zase vrátíme na místo, všechno bude zase v pořádku…“ (Asi to není úplně přesná citace, ale zhruba uvedený smysl ta odpověď měla.) Opodál seděla na trávníku druhá podobná dvojice – také v klidu. O něco níž se povalovaly dvě menší lahve od Tonicu – ale prý je uklidí. Jinak byl rozsáhlý trávník kolem chaty – ohraničený plastovou červenobílou páskou – nedotčen.

Ano, „pohnojeno“ je asi křoví a okraj lesa zhruba od okraje pozemku kolem chaty směrem ke Karlově štole – ale s tím si v nynějším počasí příroda jistě poměrně rychle poradí.

Ano, někdo (včetně některých místních) se na té akci opravdu skvěle bavil.

Někdo třeba dospěl k závěru, že ti, kdo na tyto akce jezdí, sice páchají hluk, ale jinak jsou to často vcelku příjemní lidé, se kterými se dá třeba i zapříst řeč.

A někteří si budou nadále pěstovat svůj hněv – a ty decibely, které ty soundsystémy produkují, budou pro ně nadále dobrým důvodem k tomu, aby se i nadále domnívali, že ty hordy, jež dupáním, které ani v té nejbujnější fantazii nelze nazvat tancem, sveřepě likvidují travní porosty, jsou vejlupky všeho zlého i po jiných stránkách.

Koneckonců takto se to dělo i v minulosti. S jinými subkulturami. S jinými, kdo vybočovali z řady. Kdo nevěří, ať si přečte třeba Dobrodružství šesti trampů od pánů Rady a Žáka. Ten román je samozřejmě humornou nadsázkou, ale své pravdivé jádro má – jinak by nebylo co nadsazovat. Koneckonců ty krvežíznivé trampské hordy také těmi svými potlachy (a kdo ví, jaké jiné hrozné věci se na těch ďábelských sroceních dějí) plaší lesní zvěř… (Pravda, zvuky z těch potlachů se nelinou až do přilehlých měst…) A přece si tolik z těch, kdo o trampingu nic moc – či zhola nic – nevědí, zanotuje třeba takovou Bednu vod whisky

Možná by bylo na čase, aby se někde zrodili noví pánové Rada a Žák a napsali něco jako Dobrodružství šesti technařů. A klidně by v té knížce těch technařů a technařek mohlo být i více…

 

P. S. (2014-07-31):

Na adrese http://vimeo.com/101841920 jsem našel videozáběry v podstatě ze začátku akce (pátek 25. července 2014, cca 19.06 hodin).

Pro nezasvěcené asi bude vhodné přidat odkazy na příslušné články ve Wikipedii – dozvíme se v nich například i to, že ne vše, co bývá v našich končinách označováno jako „techno“, jím je i z odborného hlediska. Zde jsou:

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Nový Knín, Zprávy se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Technoparty končí

 1. aa napsal:

  Třeba ty lejna posbira mladej Slava Tesarek 😊. Mozna půjdou prodat 😊. Koneckonců jsou to louky tatovo s.r.o tak at jim neklesa cena. Chudák starej Slava😢

  • Miloš Hlávka napsal:

   Ty louky, na kterých se to přímo konalo, v době mé přítomnosti (2014-07-27 cca 20 hodin večer) pohnojeny nebyly, „pouze“ jaksepatří zdupány (což se u pozemku, na němž se nějaké dva dny v kuse tancovalo, dá víceméně očekávat).

   Za sběrem přirozeného lidského hnojiva za účelem výhodného prodeje nutno se proto vypravit zejména do přilehlých svahů Mikule (neboli Chvojné). Ale chce to sebou hodit! Přirozenému rozkladu tohoto materiálu totiž silně nahrává nynější počasí, takže za chvíli už nemusí být co sbírat. A bude po kšeftu. 🙂

 2. Anonymní napsal:

  S pohnojením okolních pozemků je nutno při těchto akcích počítat nicméně to je tak vše. zaprší a za týden je většina exkrementů pryč. organizátoři se vždy snaží pozemky důkladně uklidnit a co se hluku týče si myslím že v tomto místě nakonec nebyl hluk tak nesnesitelný jako někde na rovině. kopce kolem vše zredukovaly. jako jeden z účastníků chci poděkovat za možnost tuto aci zde udělat a omluvit se místním za vyšší pohyb aut a lidí. vězte ale, že akce potěšila mnoho tisíc lidí kteří odjeli domů naplnění pocitem radosti ze super akce na krásném místě. jsem si i jist že tato akce přinesla do regionu nějaké peníze navíc takže vše „zlé“ je k něčemu dobré. a nemyslím si že si ta akce zaslouží nějakou větší negativní pozornost. nic se zde nestalo a to při takovém počtu lidí je prostě dobré. a je to tak vždy! jen mediální obraz okurkových sezon se snažil nějakým způsobem dlouhodobou kampaní tyto akce poškodit. není čeho se bát organizátoři mají respekt k přírodě a vždy se snaží minimalizovat dopad na dané místo pečlivým úklidem.
  s pozdravem mayapur soundsystem

 3. Anonymní napsal:

  jsem rad,ze jeste existuji lide,co se pro ziskani senzace v okurkove sezone nedrzi oblibene retoriky a dokazi napsat normalni clanek.jsem rad ze,histerie,umele rozdmychavana okolo akci tohoto druhu v minulosti, pomalu uticha …diky vsem;)
  dovolim si maly repost ze socialni site,asice :
  „Zas já mám pěkný zážitky, nějaká paní prodavačka v sobotu v krámě ve Kníně řikala, že neslyšej skoro nic a to trochu, že jí hezky uspávalo. Když jsem si chtěla koupit 3 jablka, tak mi jich dala igelitku zadarmo, že prej ať si to tam sníme. 😀 To mě dojalo.“

 4. Olaf napsal:

  Já jsem rád, že jsem mohl tuhle skvělou párty navštívit, díky tomu jsem se také například dozvěděl, že v kraji kolem Nového Knína chtějí těžit zlato nějaké korporace, což se mi nelíbí, tak snad budu moc nějak podpořit boj místních obyvatel proti těžbě, pokud by o ní bylo neustále usilováno. Myslím, že tohle ekologické téma by mohlo zajímat i více účastníků párty. Jinak článek hezkej 🙂

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.