Pocta v mlze

I letos byl novoknínský věnec položen ve stísněných podmínkách - nejbližší autobus byl natlačen takřka k obrubníku.

I letos byl novoknínský věnec položen ve stísněných podmínkách – nejbližší autobus byl natlačen takřka k obrubníku.

Stejně jako každý rok byly i letos položeny věnce (v případě Libčic byl věnec zavěšen) k pomníkům a pamětním deskám těch, kdo padli či zemřeli po dobu I. světové války. Akce tentokrát probíhala za chladného a mlhavého počasí – mlhy se začaly rozpouštět až kolem jedenácté hodiny dopolední.

Věnce byly opět položeny k pomníkům v Novém Kníně na náměstí, ve Starém Kníně na návsi, k pamětní desce ledrenských běženců zemřelých po dobu válečného exodu a konečně k pomníku padlých na Kozích Horách a k pamětní desce padlých na stěně hasičárny v Libčicích (před prodeje bývalé školy do soukromých rukou se nacházela na její stěně).

Většinu účastníků tvořili hasiči a hasičky, pokládání věnce k novoknínskému pomníku se zúčatnili i členové Svazu bojovníků za svobodu, nemohli samozřejmě chybět ani představitelé města, včetně (pravděpodobně pokračujícího) starosty a (jednoho pravděpodobně končícího a jednoho snad budoucího) místostarosty.

Před novoknínským pomníkem, vlastně trochu stranou od novoknínského pomníku – přímá cesta k pomníku byla totiž opět beznadějně zatarasena parkujícími autobusy – pronesl starosta města krátký proslov, v němž mj. zdůraznil, že letošní 100. výročí začátku uvedené války (stejně jako té druhé) by mělo být varováním, aby se něco podobného neopakovalo, avšak na mnoha místech světa zuří spousta konfliktů, a ačkoli jsou dosud jen lokální, některé z nich jsou už nepříjemně blízko. V závěru vyládřil naději, že si lidé udrží zdravý rozum a budou se snažit tyto konflikty tlumit, aby co nejvíce lidí mohlo žít v míru.

Před pamětní deskou ledrenských běženců zaznělo i to, že v příštím roce se zde zřejmě setkáme vícekrát, protože Itálie vstoupila do války až v roce 1915 a od toho se odvíjí i datum vysídlení obyvatel Ledrenského údolí, k němuž došlo ve druhé polovině května 1915.

Během pokládání věnců v Libčicích se mlhy začínaly zvolna rozpouštět a krátce před polednem – zhruba hodinu po skončení akce – již byla obloha nad městem jasná.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Kozí Hory, Libčice, Nový Knín, Starý Knín se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.