Přání k lunárnímu Novému roku (svátku Tết Nguyên Đán) 2015

Nový rok podle východního (např. vietnamského nebo čínského) lunárního (přesněji lunisolárního) kalendáře letos (2015) připadá na 19. února.

Přeji proto všem co nejpříjemnější prožití tohoto svátku. V našich končinách sice jde o den pracovní, ale připomenout si jej lze i tak – koneckonců narozeniny si také připomínáme, ať připadnou na den volný či nikoliv.

* * *

Speciální novoročenku pro tuto příležitost nevydávám, lze použít tu, kterou jsem spáchal při příležitosti Nového roku podle gregoriánského kalendáře.

Ve vietnamštině se nazývá Tết Nguyên Đán, vyslovovat by se to mohlo přibližně tak, jak by se dalo zhruba očekávat. Je tomu tak také díky tomu, že v posledním slově je použito „Đ“ s přeškrtnutou nožičkou – „d“ (jak malé tak velké) bez přeškrtnutí nožičky se totiž ve vietnamštině vyslovuje zhruba jako naše „z“.

Ve zjednodušené (ČLR) čínštině se svátek nazývá   农历新年, v tradiční (Tchaj-wan) 農曆新年, v českém přepisu nung-li sin-nien či v pchin-jinu (pīnyīnu) Nónglì xīnnián.

Podrobnější článek o tomto svátku jsem již dříve napsal pro Novoknínský zpravodaj a v elektronické podobě jej lze nalézt na adrese https://miloshlavka.wordpress.com/2011/02/01/novy-rok-napodruhe/

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Přání se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s