Přestavba obchoďáku začala?

Na obchoďáku se zjevně začalo pracovat

Na obchoďáku se zjevně začalo pracovat

(Poslední aktualizace: 2015-03-26)

Dnes 17. března začaly být patrné první výraznější práce na novoknínském obchoďáku při vyústění Žižkovy ulice do náměstí Jiřího z Poděbrad. Konkrétně zmizelo oplechování ze střešních atik (včetně hromosvodů) a na některých místech byla oklepána omítka. Nějaké bourací práce proběhly zřejmě i uvnitř, jak naznačuje ubouraný kousek zdiva pod jedním z okenních otvorů v prvním patře (vizte obrázek při začátku tohoto příspěvku).

O jak rozsáhlou přestavbu nakonec půjde, se ještě uvidí. Původně se počítalo s demolicí celé budovy prakticky až do základů a výstavbou hmotově přiměřené novostavby na témž místě. Zpracovával se projekt, který byl posléze přepracováván na základě připomínek památkářů. V době konání novoročního zasedání zastupitelstva představitelé COOPu už poněkud změnil názor v tom směru, že by se ubouralo pouze horní patro a většina původních konstrukcí přízemí by zůstala zachována. A přestavěná budova by dostala i novou sedlovou střechu (s tou samozřejmě počítala i varianta úplné či skoro úplné novostavby). Koneckonců by to bylo vcelku pochopitelné Pokud technický stav budovy není vyložene havarijní (pravda, místy je zdivo dost narušené a na výmenu zralé, ale zdaleka ne všude), takovoá přestavba bude pravděpodobně úspornější než úplná demolice a novostavba. Více se možná dozvíme na nejbližším zasedání zastupitelstva, které by se mělo konat 23. dubna. A možná i dříve, pokud bude průběh prací natolik rychlý, že napoví dříve více více sám od sebe.

V každém případě si přejme, aby obchoďák v nové podobě lépe zapadl do okolního prostředí a koneckonců aby přispěl i k tomu, k čemu má sloužit, totiž k lepšímu zásobování obyvatel našeho města.

Aktualizace (2015-03-18):

Zdá se, že přestavba obchoďáku se konečně rozběhla naplno. Dne 18. března večer už v oknech 1. patra budovy chybí skla a uvnitř nejspíš došlo i k dalším bouracím pracím.

Aktualizace 2015-03-19

Bourací práce pokračovaly i na svátek svatého Josefa.Když se před přestavovanou budovou objevil krásný historický traktor Zetor 25, vzpomněl jsem si na staré Římany. Ti když po III. punské válce zbourali Kartágo, nechali prý území někdejšího města zorat. Jenže jednak k tomu tejdy nepoužívali traktory, jednak COOP nakonec až tak úplně zgruntu ten obchoďák přestavovat nehodlá – část jeho konstrukcí má být využita i v jeho nové podobě. A tak byl traktor zase dost rychle odvezen a na obchoďáku žádné práce nevykonal.

Fotky prozradí více.

Aktualizace 2015-03-26

Unourávání horního patra opět o něco pokročilo. Následující fotky jsou z 25. března 2015.

A takto to vypadalo o pouhý den později, tedy 26. března kolem 18.20 večer – bourací práce se již definitivně zahryzly do stropů prvního patra, což svědčí o tom, že to COOP se změnou tvaru budovy myslí opravdu vážně:

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Nový Knín, Zprávy se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.