Sto let od vysídlení Ledrenského údolí

(Aktualizováno 2015-05-19)

Kolem 22. května 2015 uplyne již sto let od okamžiku, kdy se ledrenští občané dověděli, že musí prakticky ze dne na den opustit své rodné údolí (někteří z nich z něj po celý dosavadní život prakticky nevytáhli paty). A právě v době onoho výročí (nejen) naše město opět zažije příjezd většího množství ledrenských občanů. Do Čech přijedou v pátek 22. května 2015, odjet by měli 25. května 2015 ráno.

Lenzumo - Mraky v Conceiském údolí (2014-06-27)

Lenzumo – Mraky v Conceiském údolí (2014-06-27)

Předběžný program vypadá zhruba následovně:

 • Pátek 22. května 2015
  • Příjezd do Čech (dva ledrenské autobusy zamíří na Živohošť, kde budou návštěvníci ze spřátelené obce ubytováni (aktualizace 2015-05-19 – půjde asi jen o jeden autobus – výročí se totiž „tříská“ s tamními volbymi a někteří z původních zájemců asi dají přednost uplatnění svého volebního práva):
  • Poté zamíří do Italského kulturního institutu (Vlašská 34, Praha 1), kde bude od 17.00 hodin opět otevřena výstava Boemia mia. Aktualizace 2015-05-19: Na vernisáži vystoupí Hudba Hradní stráže a Policie ČR a italský hudební soubor Böhmische Judicarien (podle webu Italského kulturního institutu jen pro zvané)
 • Sobota 23. května 2015
  • Italští hosté navštíví další spřátelené obce a města: Buštěhrad, Doksy (u Kladna) a Chyňavu. A zastaví se také v Rakovníku, se kterým sice Ledro žádnou smlouvu (dosud) nemá, ale kde zřejmě část běženců rovněž pobývala.
 • Neděle 24. května 2015 – pro Nový Knín zřejmě nejdůležitější den návštěvy
  • 09.00 hodin – mše svatá na Svaté Hoře (podle některých příbramských zdrojů by měla být Svatá Hora zavřená, a to kvůli archeologickému průzkumu a opravám, Ledrenští si prý ale zajistili, aby se akce mohla konat, majíce se Svatou Horou kontakt)
  • Poté oběd ve stanech někde poblíž
  • Cesta do Nového Knína (pořadí následujících bodů se může měnit, či se zčásti může pro jednotlivé skupiny Italů lišit, neb například kapacita muzea není neomezená)
   • Návštěva hřbitova ve Starém Kníně (italská pamětní deska)
   • Svěcení staroknínské kapličky u Kozových (s kopií Svatohorské Madony)
   • Návštěva muzea v Novém Kníně
   • Muzeum v Chotilsku a snad v Prostřední Lhotě
  • Cesta na Živohošť, kde by měla být společná večeře – asi kolem 19.30 hodin
 • Pondělí 25. května odjezd, cestou Ledrenští chtějí navštívit Rücklovu sklárnu v Nižboru.

Samostatný program bude mít osazenstvo třetího autobusu, který do Čech dorazí z Grestského údolí (Val di Gresta). I jeho obyvatelé byli válkou postiženi a rovněž se pokoušejí navázat spojení s místy, kde jejich předkové přečkali válku.

Aktualizace (2015-04-10):

Zdá se, že probíhající rekonstrukce (jejíž součástí je navíc i archeologický průzkum) Svaté Hory nad Příbramí uspořádání vzpomínkové bohoslužby na tomto – pro ledrneké běžence a jejich potomky tak cenném místě – neumožní. V důsledku toho nelze vyloučit, že vzpomínková bohoslužba se odehraje jinde – a to možná zrovna u nás, konkrétně ve staroknínském kostele svatého Františka z Assisi. V Příbrami jsou i jiné kostely než ten na Svaté Hoře, a tak nepředbíhejme a vyčkejme případných aktualizací programu.

Aktualizace (2015-04-28):

Kde bude ta nedělní mše, stále není známo, snad se přece jen podaří zařídit přístup na Svatou Horu, snad bude k dispozici jiný kostel. Ten však bude každopádně blíže Příbrami (pozn. MH: osobně bych to docela přál Milínu, který je od Příbrami vzdálen pár kilometrů a za I. světové války tam ledrenští exulanti také pobývali), kde je (jak je uvedeno výše) plánován společný oběd. Takže ten staroknínský z tohoto hlediska „vyjde naprázdno“.

Pohled do Ledrenského údolí z cesty na Cimu Parì

Pohled do Ledrenského údolí z cesty na Cimu Parì

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Chotilsko, Dějiny, Kultura, Ledro, Nový Knín, Oznámení, Prostřední Lhota se štítky , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.