Nová Drtinova rozhledna v obležení davů

Drtinova rozhledna v den slavnostního otevření

Drtinova rozhledna v den slavnostního otevření

Dne 04. dubna 2015 se uskutečnilo již 7. setkání Mrskni sebou na Besednou, jehož cílem v předchozích letech bylo podpořit znovuvýstavbu Drtinovy rozhledna na uvedené hoře (Možná se v souvislosti s Besednou označení „hora“ zdá být poněkud nemístným, avšak v tom případě je tím spíše nemístným toto označení v souvislosti s Řípem, který je o 40 metrů nižší Besedná je vysoká 496 metrů nad mořem, Říp jen 456). Letos byla akce spojena se splněním dlouholetého snu, rozhledna koncem minulého roku vyrostla a na Bílou sobotu 2015 se slavnostně otvírala.

Slavnostní otevření rozhledny bylo naplánováno na patnáctou hodinu, ale fakticky byla zpřístupněna možná už hodinu předem, takže kdo přišel v přestihu, rozhodně neprohloupil – fronta byla mnohem kratší než pozěji, kdy účast začala být zřejmě rekordní.

Přítomni byli přímí potomci Františka Drtiny, na jehož počest byla jak původní, tak nynější rozhledna pojmenována, dostavil se i ředitel Hornického muzea v Příbrami Josef Velfl, kterému bylo při příležitosti otevření rozhledny uděleno čestné občanství Chotilska za zásluhy o expozice chotilského muzea. Přijel i někdejší ministr životního prostředí (Zemanovy „oposmluvní“ vlády z let 1998 – 2002) Miloš Kužvart. Přítomni byli se i zástupci dalších institucí, například České spořitelny, která akci úvěrovala, Teplotechny Ostrava, která celou konstrukci smontovala, Klubu českých turistů a další, kteří se o stavbu zasloužili, a samozřejmě velmi početné publikum. Požehnání rozhledně a celému kraji udělil staroknínský farář P. Jozef Andrejčák, OCr.

Na místě byly k mání i propagační materiály Chotilska, Drtinovy rozhledny zvlášť a rovněž pozvánky na 2. ročník happeningu Dobrá nálada nad zlato, která se má na západním svahu Veselého vrchu konat letošního 6. června.

V Galerii Františka Drtiny v prostorách chotilského muzea byla v týž den zprovozněna výstava věnovaná – komu jinému než Františku Drtinovi a jeho rodině. V den otevření byla výstava (a s ní expozice Muzea staré Vltavy a balónového létání) přístupna za snížené vstupné 5 Kč. Od zítřka, tj. 05. dubna 2015, bude přístupna v otvírací době již za obvyklé vstupné, které činí 40 Kč. Výstava bude na místě do konce dubna 2015.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Chotilsko, Kultura, Reportáže, Tělovýchova a sport se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.