Mimořádné zastupitelstvo 2015-04-08: Schvalování žádostí o dotace s neshodami

Před zasedáním

Před zasedáním

Městské zastupitelstvo se sešlo dne 08.04.2015 ke svému mimořádnému zasedání, svolanému kvůli urychlenému projednání a schválení žádostí o dotace, a to sice v neobvyklou dobu, avšak na obvyklém místě, totiž u šišatého stolu v zasedačce v podkroví radnice. Svoláno bylo proto, že se dodatečně ukázalo, že i opakovaná (již dříve podaná) žádost o dotace musí znovu projít zastupitelstvem, přičemž termím pro podání na kraji je 15. dubna 2015. Již dříve zastupitelstvo schválilo letošní žádost o dotaci na vodovod, zbývalo tedy projednat zbylé tři (o něž se žádalo již v ninulosti), totiž o přístavbu mateřské školky, hřbitovní kapli a hasičské voidlo. A přestože se mohlo zdát, že by se na potřebě jak přístavby mateřské školky, tak obnovy kaple, jakož i nového hasičského vozidla, měli všichni shodnout, došlo tentokrát ke kontroverzím mezi oběma volebními stranami – a to kvůli nedostatečným podkladům k dnešnímu jednání. Nakonec tedy byly všechny žádosti schváleny jen těsnou většinou osmi přítomných členů a členek volební strany Tradice a prosperita.

Na začátku zasedání bylo přítomno 10 zastupitelů a 3 zastupitelky, po volbě ověřovatelů zápisu jeden tasrupitel (Josef Mácha) přišel, takže zbytku programu se účastnilo 11 zatupitelů a 3 zastupitelky.

 1. Zahájení
  • Zasedání bylo zahájeno v 18.04 hodin
 2. Volba ověřovatelů zápisů
  • Ověřovateli zápisu byli navrženi
   • Martin Provazníka a
   • Ludvík Koza
  • Schváleno (pro / proti / zdrželi se) 11 / 0 / 2
 3. Schválení programu
  • Na začátku projednávání tohoto bodu vystpupil Ing. Radek Hrubý s tím, že Zlatohorci budou hlasovat proti schválení programu, protože:
   • nebyly včas dodány dostatečné podklady, přestože o ně Zlatohorci žádali (odvolával se přitom na body 7 a 14 Jednacího řádu zastupitelstva) a
   • nejsou známy přesné částky rozpočtů jednotlivých dotačních titulů
  • Před zasedáním

   Před zasedáním

   Starosta Ing. Tomáš Havlíček oponoval tím, že

   • jde o již schválené projekty, kde již bylo o dotace (neúspěšně) žádáno, jde tedy o opětovné zařazení do dalších dotačních žásdostí (a rámcové částky rozpočtů již v minulosti v zastupitelstvu byly
   • žádost o dotaci je nezávazná, plnění jejích podmínek je závazné až v okamžiku přijetí (přijetí dotace lze ještě bez následků neschválit, například v případě, že by se její podmínky ukázaly být nevýhodnými, případně se našel jiný způsob financování.
   • a je zajímavé, že vůči přijímání dotací (tedy vůči již závaznému kroku) při minulém zastupitelstvu takové námitky nebyly, přestože přílohy k programu nebyly o moc podrobnější
  • Radek Hrubý (? – nebo někdo jiný z volební strany Zlatohorců?) buď zde nebo někdy jindy během zasedání uvedl, že u těch minulých dotací bylo uvedno mj. číslo žádosti, celková částka a výše spoluúčasti
  • Starosta upozornil, že v tomto případě číslo žádosti nemůže být známo, neboť dnes se má hlasovat o tom, zda ta žádost vůbec má být podána
  • Ředitel školy PaeDr. Miloš Petřík se tedy zeptal, zda členové zastupitelstva z volební strany Zlatohorců mají nějakou alternativu financování.
  • Pozn. MH: možnost nepřijetí dotace město v minulosti již využilo, a to zrovna na minulém zasedání zastupitelstva (19. února 2015), když šlo o popovodňovou rekonstrukci mostů přes Kocábu. Tehdy město žádalo o dotace na dvou ministerstvech a následně přijalo tu z Ministerstva pro místní rozvoj, která byla výhodnější (nižší spoluúčastí města – ve výši 10 % skutečných nákladů – a poskytnutí dotací na všechny požadované rekonstrukce). Proto město pochopitelně využilo nabídky Ministerstva pro místní rozvoj a tu druhou nepřijalo.
  • Program nakonec schválen: 8 / 6 / 0
 4. Schválení žádosti o dotaci – přístavba MŠ
  • Jedná se o podání žádosti o dotaci na projekt „Přístavba MŠ Nový Knín“ ze Středočeského Fondu rozvoje obcí a měst pro rok 2015
  • Obvyklá minimální spoluúčast bývá 5 % uznatelných nákladů (s tím, že ne všechny náklady musí být uznatelné, ovšem například v případě radnice se podařilo opravdu těch 95 % dotace získat):
  • Schváleno: 8/ 1 / 5
 5. Schválení žádosti o dotaci – rekonstrukce hřbitovní kaple
  • Jedná se o podání žádosti o dotaci na projekt „Rekonstrukce hřbitovní kaple v Novém Kníně“ ze Středočeského Fondu kultury a obnovy památek pro rok 2015
  • Jde žel o dotaci jen na obnovu střechy (něco přes 200 000 Kč, zatím tedy bohužel nikoli na celkovou rekonstrikci spojenou s vybudováním menší obřadní síně, na což už existuje projekt – celkové náklady by byly 942 000 Kč)
  • Na to Ing. Radek Hrubý sdělil, že teprve nyní se dozvídáme, o co jde. (Pozn. MH – v tomto případě lze dát Radkovi Hrubému, pokud jde o jeho výtky, za pravdu asi v největší míře – toto byl asi největší nedostatek programu – že z něj nevyplývalo, že má jít opravdu jen o obnovu střechy, nýbrž zdálo se, že půjde o vytouženou celkovou rekonstrukci.)
  • Schváleno: 8 / 0 / 6
 6. Schválení žádosti o dotaci – hasičské zásahové vozidlo
  • Jedná se o podání žádosti o dotaci na projekt „Požární zásahové vozidlo“ ze Středočeského Fondu podpory dobrovolných hasičů a složek IZS pro rok 2015 v souběhu s dotací MV pro rok 2016 a EU pro rok 2016
  • Zásahový vúz Tatra 148 CAS je v opravě, jeho údržba zabírá obrovské množství času. Během nynější opravy se ukázalo, že samotná cisterna je v dezolátním stavu, takže hrozí, že i po rekonstrukci životnost bude jen nějaké 2 až 3 roky (možná ještě méně)
  • Výše nákladů na nový vůz by měla činit 4 – 6 miliónů Kč
  • dříve bylo možno žádat o dotace pouze na kraji, nyní lze žádat v souběhu jak na kraji, tak na Ministerstvu vnitra, jakož i v Evropské unii – město se proto pokusí toho využít.
  • Schváleno: 8 / 0 / 6
 7. Závěr
  • Zasedání skončilo v 18.39 hodin
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Nový Knín, Zastupitelstvo, Zprávy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Mimořádné zastupitelstvo 2015-04-08: Schvalování žádostí o dotace s neshodami

 1. Poznámka – Zlatohorci nejsou volební stranou – jde o Sdružení nezávislých kandidátů Zlatohorní město Nový Knín.
  Máte prosím ambice nějak podrobněji analyzovat nebo komentovat tvrzení, že ZLATOHORCI BUDOU HLASOVAT PROTI SCHVÁLENÍ PROGRAMU, protože nebyly včas dodány dostatečné podklady, přestože o ně Zlatohorci žádali (dle bodů 7 a 14 Jednacího řádu zastupitelstva)?
  Děkuji
  PS

  • Miloš Hlávka napsal:

   Myslím, že i sdružení nezávislých kandidátů (kterékoli) je z hlediska volebního zákona volební stranou – ale to je jen terminologická otázka.
   Tvrzení stran hlasování o programu asi těžko mohu nějak objektivněji zhodnotit. Nebyl jsem u toho, když jste o podklady žádali, slyšel jsem ro až na zasedání samotném. Co jsem stihl zaznamenat, to jsem se pokusil uvést, pokud jsem se snad „sekl“ v číslech bodů jednacího řádu, omlouvám se, že jsem to v samotném jednacím řádu nestihl ověřit – i můj den má jen 24 hodin.

 2. Vážený pane, děkuji za vyjádření, ale musím se vrátit k podstatě mého dotazu. Zastupitelé pro svá zodpovědná rozhodnutí potřebují relevantní podklady. Nemusí o ně žádat a ani u toho nemusíte být. Oni by je měli automaticky (nejen podle jednacího řádu) obdržet s dostatečným předstihem – i jejich den má jen 24 hodin.
  Vnímám, že procesy jednání zastupitelstva mají závažné nedostatky. Pokud jste to ve svých komentářích neodhalil či zamlčel, citím potřebu na tuto skutečnost, a to nejen Vaše čtenáře, upozornit.
  PS

  • Miloš Hlávka napsal:

   Myslím, že argument, proč Vaši zastupitelé hlasovali tak, jak hlasovali, jsem zmínil. Jakož i stanovisko druhé strany. Neboli snažil jsem se nic podstatného nezamlčet, i když něco mi uniknout mohlo (těsnopis jsme ve škole neměli).
   Některé věci nemohu vědět s jistotou (i když něco domnívat se mohu): například to, zda členové a členky zastupitelstva dostali jen ty podklady, které byly před zasedáním uveřejněny na městském webu, nebo v papírové podobě i nějaké další. Kdybych to věděl, tak to napíšu. A názor ať si čtenářky a čtenáři udělají sami.

 3. Oldřich Kupa napsal:

  Miloši, díky moc za informace na tvém webu, díky za rychlost a objektivitu.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s