Pocta obětem války v pozměněném pořadí

Účastníci pietního aktu na náměstí

Účastníci pietního aktu na náměstí

Stejně jako v předchozích letech proběhlo i letos pravidelné pokládání věnců a kytic k pomníkům a hrobům obětí II. světové války. Proti předchozím rokům došlo jen k drobné změně pořadí: po položení věnce k pomníku na náměstí Jiřího z Poděbrad a ke třem hrobům na novoknínském hřbitově se pokračovalo položením věnce k pomníku na Kozích Horách a teprve potom následoval Starý Knín (hroby dvou rudoarmejců na tamním hřbitově). A kromě toho se tentokrát podařilo zajistit i to, že průvod s věnci se nemusel proplétat mezi zaparkovanými autobusy.

Na jedenáctou hodinu pak byl naplánován pietní akt v Záborné Lhotě. Tam došlo oproti předchozím rokům jednak k menšímu zpoždění, jednak k jedné události navíc: poblíž tamní hasičárny byla vysazena lípa, která by měla dnešní výročí připomínat.

A jako obvykle byla v Záborné Lhotě účast nejhojnější. Má to logické vysvětlení: dramatické události konce války si tam vyžádaly nejvíce obětí. Jejich jména tentokrát chotilský starosta Jiří Šťástka přečetl, včetně údaje, odkud ten či onen padlý byl (většina ze Záborné Lhoty, ale jeden ze zavražděných byl například i z Velké Lečice).

Pokud ale vezmeme v úvahu nejen konec, ale celý průběh války, je možné, že počet knínských obětí se tomu zábornolhotskému bude blížit. Jenže po těch knínských zde zbylo mnohem méně příbuzných, protože nejprve do Terezína – a posléze na „konečnou stanici“ (většinou) v Malém Trostinci u Minsku – z Knína mířily prakticky celé rodiny a možná i proto se na ně dlouho zapomínalo. Přesto doufejme, že se i u nás dočkáme toho, že jména těch, které nám vzala válka (v našem případě hlavně šoa), budou připomínána častěji. Zatím se objevila na výstavě, která v současnosti probíhá v Mincovně. Jak je ale zvěčnit, když na ten jehlan s letopočty 1939-1945, umístěný před pomník padlých z I. světové války, se tolik jmen už nevejde (tedy při dostatečně malém písmu by se třeba i vešlo – ale vypadalo by to příšerně)?

Další pietní akt nás čeká ještě tento měsíc, totiž 24. května, a to na staroknínském hřbitově v rámci návštěvy z partnerského Ledra.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Dějiny, Komunální politika, Kozí Hory, Nový Knín, Reportáže, Starý Knín, Záborná Lhota, Zprávy se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s