Mimořádné zasedání s trpaslíkem

Mimořádné zasedání zastupitelstva (již druhé mimořádné v tomto roce) proběhlo ve čtvrtek 28. května 2015 kolem šišatého stolu v podkroví radnice. Hlavním důvodem jaho svolání bylo schválení rozpočtového opatření, které se muselo stihnout do konce května, a při té příležitosti bylo rozhodnuto zařadit do programu i schválení roční závěrky a závěrečného účtu města. A rovnou dodejme, že rozhodování zastupitelstva bylo tentokrát víceméně jednomyslné a konstruktivní.

Na zasedání byla přinesena (ale ne načata) láhev (snad) vína věnovaná partnerskou obcí při příležitosti 100 let přátelství (tedy 100 let od okamžiku, kdy jinak velmi tragické události I. světové války umožnily, aby toto přátelství postupně vzniklo). A přinesen byl i maskot města, permoník či trpaslík, který stále čeká na své pojmenování (sešlo se prý už kolem třicítky návrhů – který z nich – nebo z těch, které na radnici ještě případně přijdou – bude schválen, se rozhodne zřejmě na příštím zasedání).

Zastupitelstvo se sešlo v počtu devíti lidí, dodatečně (kolem 18.26 hod.) přišel desátý.

Ještě před zahájením (cca od 18.05 hod.) se víceméně neformálně hovořilo o způsobu vyhotovování zápisů. Vážně se uvažuje o zakoupení kvalitnějšího diktafonu, který by mohl snímat hovor v podstatě z celé místnosti (na záznamu z toho dosavadního nejsou moc moc dobře slyšet lidé sedící u vzdálenějších okrajů šišatého stolu, natožpak přípudní diskutéři z publika). Cena podobného zařízení je únosná, pohybuje se kolem 5000 až 6000 Kč.

 1. Zahájení
  • Zasedání bylo zahájeno v 18.10 hodin
 2. Volba ověřovatelů zápisu
  • Jako ověřovatelé zápisu byli navrženi
   • Martin Provazník a
   • Petra Moravcová
  • Schváleno (pro / proti /zdrželi se) 8/0/1
 3. Schválení programu
  • Program ponechán v původní podobě
  • Schváleno 9/0/0
 4. Schválení rozpočtového opatření (xls soubor je zde: RO3_kveten2015_ZM_NovyKnin)

  • Padly některé dotazy, které tentokrát mohly kvalifikovaně zodpovědět přítomné městské účetní:
   • dotaz na zvýšení částky v kapitole daně z příjmu právnických osob: jde jen o účetní operaci, kdy je městu na jedné straně vyúčtována daň z příjmu (čímž se dostane do výdajů – či nákladů), ale jelikož město ji podle zákona neplatí, je zárovneň zahrnuta do příjmů – či výnosů.
   • prudké zvýšení úroků z úvěru: jde o účetní záležitost, ten úrok byl skoro stejný – protože kanalizace byla „oficiálně“ dána do užívání až k 31.12.2014, úrok zaplacený do tohoto data byl ještě součástí pořizovací ceny investice, tedy byl rovněž součástí nákladů, jen v jiné kapitole. Protože nyní již je kanalizace dokončena, do její ceny již nelze nic dalšího započítávat, tudíž se to účtuje na jiné kapitole.
   • Padl dotaz (RH), zda to nešlo zjistit dřív. Stálo by za to, aby se na tvorbě dalších rozpočtů podílel finanční výbor, který by případné podobné případy mohl předvídat. Ušetřila by se tím nějaká rozpočtová opatření.
   • V té souvislosti přišla řeč i na výhrady, které městu adresoval kontrolní orgán z kraje. (TH:) Jistě by šlo rozpočet na straně příjmů i výdajů „nafouknout“ (na nedočerpání se rozpočtové změny dělat nemusí, na přečerpání ano), ale zvykem dobrých hospodářů je držet se při zemi a vydání prostředků odsouhlasit, až když na to jsou peníze. (Neboli zákon vlastně tlačí obce k tomu, aby sestavovaly nepříliš realistické – „nafouknuté“ – rozpočty, protože pak by problémy s pozdním přijímáním rozpočtových změn nemělo.)
   • PM (a později též RH v podobném duchu): možná by stálo za to vytvořit si vnitřní předpis, že překročení řekněme o 6 % ještě není porušením rozpočtové kázně
   • Postupně se došlo k závěru, že rada (jakožto výkonný orgán) spolu s finančním výborem (jakožto odborným orgánem)
  • Pak se zastupitelstvo vrátilo k samotné rozpočtové změně a schválilo ji: 10/0/0
 5. Schválení závěrečného účtu a účetní závěrky Města Nový Knín
  • Zastupitelstvo schválilo celoroční hospodaření a závěrečný účet města včetně výsledku přezkoumání ze strany kontrolního orgánu (Středočeský kraj) ze dne 04. května 2015: 10/0/0
  • Zastupitelstvo přijímá opatření: Schvalování rozpočtových změn bude prováděno průběžně a zaznamenáváno do výkazu FIN 2-12M v souladu s platnými právními předpisy. Písemná informace o přijetí nápravného opatření bude příslušnému přezkoumávajícímu orgánu zaslána nejpozději do 15 dnů od projednání v zastupitelstvu města. A zároveň ukládá radě města spolu s finančním výborem (vizme diskusi zastupitelstva výše u projednávávní rozpočtového opatření – pozn. MH) vypracovat postup při schvalování rozpočtových změn. (Pozn. MH – tam by mohlo být třeba i to schválení výše navrhovaného předpisu, že překročení např. o 6 % by se ještě nepovažovalo za porušení rozpočtové kázně – ale to samozřejmě v usnesení ještě není, protože tím by se předjímalo, co mají rada a finanční výbor zastupitelstvu navrhnout). Schváleno 10/0/0
  • Zastupitelstvo schvaluje účetní závěrku města Nový Knín za rok 2014: 10/0/0
 6. Diskuse
  • Další zasedání by mělo být v Libčicích.
 7. Závěr
  • Zasedání skončilo cca v 18.50 hodin
Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Rozpočty, Zastupitelstvo se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s