Pouť s příchutí podzimního jara

Před odchodem

Před odchodem

Jako každý rok probíhá i letos tradiční staroknínská pouť pořádaná staroknínskou římskokatolickou farností. Ani tentokrát nemohly chybět poutní trasy přírodou s doprovodem duchovních, i když tentokrát byly k dispozici jen dvě – chyběla zřejmě ta nejdelší, časově nejnáročnější. Důvod byl nasnadě: tentokrát se podařilo získat pro večerní koncert v kostele opravdu zajímavou osobnost, totiž Jaroslava Hutku, a bylo by nesporně hloupé nechat ho delší dobu čekat, než se dostaví unavení poutníci, kterých se tentokrát – možná i díky takřka letnímu počasí – vydal na putování opravdu hojný počet.

Zastavení u socha svatého Floriánya poblíž Chramišť (socha samotná se ale nachází kupodivu ještě na katastru Kozích Hor)

Zastavení u socha svatého Floriánya poblíž Chramišť (socha samotná se ale nachází kupodivu ještě na katastru Kozích Hor)

Osobně jsem absolvoval delší z tras – ze Starého Knína kolem svatého Floriána u Chramišť (samotné Chramiště jsme minuli) do Libčic (občerstvení u tenisových kurtů) se zacházkou ke kapli a odtud přes Zábornou Lhotu zpět do Knína. Vedle dvou občerstvovacích zastávek bylo součástí i pět zastavení s duchovním obsahem, doprovázející kněz vybral pět z „poutnických“ (graduálních) žalmů, k nimž poskytl vždy krátký výklad. Mně osobně nic zvlášť spirituálního tato zastavení nepřinesla, nemohu však vyloučit, že v případě ostatních tomu může být jinak, neb jsme lidé různí, a to i v oné duchovní oblasti.

Jaroslav Hutka ve Starém Kníně

Jaroslav Hutka ve Starém Kníně

Co napsat k Hutkovu koncertu? Začněme tím nejhorším – nepovedlo se Tango o Praze, autor prostě tak nějak poztrácel text a písničku nedozpíval. Ale to se občas stává i větším profíkům, a jinak se vystoupení vydařilo. Něco kolem poloviny času zabraly moravské lidové balady ze Sušilovy sbírky, tu druhou pak tvořily autorovy skladby. Nemohlo chybět ono známé Havlíčku Havle, kterým pan Hutka přes půl roku vodil estébáky za nos („Je to písnička o Karlu Havlíčku Borovském.“), jako závěrečnou skladbu před přídavky pak mistr zahrál veleznámou Náměšť (Krásný je vzduch, krásnější je moře,… – ve skladbě sice není o Náměšti ani slovo, jmenuje se tak proto, že byla napsána jako jakási oficiální znělka festivalu v Náměšti na Hané, který se ale nakonec neuskutečnil), kterou s ním zpívala značná část publika. Mě osobně nejvíc potěšilo, že nechyběla ani Slunečnice („Je to všechno strašně dávno / Slunce bylo větrem milováno / Těhotné Slunce se jen usmívalo / a najednou tu slunečnice je…“),  jedna z jeho nejranějších skladeb (pravda, na Dylanovu melodii) a z Hutkovy tvorby jedna z mých nejoblíbenějších

Dozrálé trnky spolu s květy

Dozrálé trnky spolu s květy

Ještě zbývá dodat, proč má tento příspěvek ten nadpis, který má. Totiž o jakém podzimním jaru je zde řeč. Když jsme putoali od Záborné Lhoty do Nového Knína, narazili jsme na trnkové keře. Většinou se na nich modraly dozrálé plody. Jenže na některých větvičkách bylo lze spatřit bělostné kvítky –  jaro s podzimem si tak podaly ruce v míře nevídané. Jen mám obavy, že oněm pozdním kvítkům už dozrání plodů nebude souzeno.

Aktualizace (2015-10-04 odpoledne):

Po pobožnosti křížové cesty následovala slavnostní (hlavní) pouťová mše. Oproti programu začala o něco později a protáhla se přes poledne. Mimo jiné díky délce kázání, jako které byl použit text emeritního papeže Benedikta XVI. (Josepha Ratzingera) – věnovaný právě osobnosti Františka z Assisi. Ti, kdo v kostele nebyli, uvedený text najdou v Novoknínském zpravodaji 09/2015 (zatím jen v tištěné podobě, na městském webu má jeho publikování poměrně výrazné zpoždění). V době psaní této aktualizace se schyluje k závěrečnému požehnání, které proběhne v kostelíku svatého Zikmunda ve Velké Hraštici.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Libčice, Náboženství, Nový Knín, Reportáže, Starý Knín se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.