Oslavy 830 let Knína se blíží

Jak již bylo zmíněno, o víkendu 22.-24. července 2016 se uskuteční oslavy 830 let od první písemné zmínky o Kníně (tehdy bez rozlišení na Nový a Starý). Místní obyvatelé vědí, k jaké události se tato zmínka váže, ostatním prozraďme, že jde o podpis mírové smlouvy mezi čským knížetem Bedřichem a moravským markrabětem Konrádem (či Kunrátem) Otou Moravským, v jejímž důsledku se Morava začala definitivně počítat do svazku zemí Koruny České.

První akcí, která je aspoň částečně chápána jako součást (či aspoň předzvěst) těchto oslav, je páteční (18. března 2016) Večer pod lampou s Miloněm Čepelkou, který se má uskutečnit od 17.30 hodin u šišatého stolu v podkroví radnice. Pokud by zájem návštěvníků a návštěvnic akce náhodou překročil kapacitu uvedené místnosti, program se přesouvá do jídelny základní školy.

Pokud jde o červencové vyvrcholení oslav, vzniká poradní orgán, který se poprvé sešel v pondělí 14. března 2016 od cca 18.00 hodin na radnici a byl přizván i na projednávání prvního bodu následujícího zasedání městské rady, jímž byly právě uvedené oslavy.

Co je v současnosti dané:

  • především termín oslav, totiž výše uvedený červencový víkend a
  • příjezd přinejmenším jednoho autobusu z Ledrenského údolí. Většinu jeho osazenstva má tvořit ledrenské dechovka (Corpo Bandistico della Valle di Ledro), jejíž vystoupení bude součástí kulturního programu oslav.
  • Počítá se s účastí zástupců Českého klubu zlatokopů.
  • Rovněž by při té příležitosti měla proběhnout výstava v Mincovně – či možná, pokud bude exponátů více – ve výrazně rozsáhlejším vestibulu místní školy.
  • Naopak nepřijede kardinál Jaroslav (řádovým jménem Dominik) Duka, OP, který je časově zaneprázdněn. Nedělní mši 24. července 2016 by měl proto sloužit velmistr křižovnického řádu P. Josef Šedivý, OCr.
  • Součástí oslav bude i slavnostní otevření nově vyznačených naučných stezek, i když ty možná budou fyzicky hotovy dříve. Vedle obnovy stávajících stezek by měla být vyznačena též jedna zbrusu nová, která se má týkaz historie knínských mlýnů.
  • Výše uvedený kardinál Duka má do našeho města zavítat cca o 14 dní později, tedy 07. srpna 2016.

Více by mělo být známo po další schůzce, která se má uskutečnit ještě před Velikonocemi, na definitvní podobě oslav se však bude pracovat ještě poměrně dlouho.

Jak hraje výše zmíněná ledrenská dechovka, si lze poslechnout například zde:

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Ledro, Nový Knín, Oznámení, Partnerství Ledro - Nový Knín, Starý Knín se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.