Dobrá nálada nad zlato a zcenzurovaný Hašler

Poutač zvoucí na akci

Poutač zvoucí na akci

Dne 7. května 2016 proběhl třetí ročník happeningu Dobrá nálada nad zlato. Na programu byla vystoupení tří hudebních seskupení a mezi nimi dva moderované bloky „Mokrsko nedáme“ s pozdravy osobností, jež mají, měly či chtěly by mít s bojem proti hrozbě těžby zlata co do činění. Akce se uskutečnila na louce mezi Prostřední Lhotou a Mokrskem při západním úbočí Veselého vrchu, jenž v sobě skrývá kolem stovky tun zlata a nějakých 9000 tun arsenu.

Zde je nutné přiznat, že skupina, se kterou vystupuje Marek Černoch, se opravdu jmenuje Angels, jak bylo psáno na původním plakátu, chyba tedy byla v internetovém odkazu, který zřejmě odkazoval na jinou kapelu. Další dvě skupiny, tedy Lety mimo a Děda Mládek Illegal Band, už byly uvedeny včetně internetových odkazů správně.

Ale ještě než začala hrát uvedená hudební tělesa, předvedla krátké pěvecké vystoupení mladičká Dominika Lánská za klávesového doprovodu Michaela Havlíčka – a hned jako první zazněla Hašlerova Písnička česká – žel v nepůvodní podobě. Ve druhé sloce této skladby totiž zaznělo něco jako

„…Zpívejte, lidičky
ty naše pásničky,
písničky z Moravy, z Čech…“

Jenže Hašler tam napsal toto:

„…Zpívejte, lidičky
ty naše pásničky,
z Moravy, Slovenska, z Čech…“

Mladičká zpěvačka trochu zatápala v textu, chtělo by se říci. Jenže nezatápala. Ono to tak totiž nejen zaznělo na happeningu Dobrá nálada nad zlato – ono se to takto „upravené“ objevilo i jinde, například na internetu, třeba ve zpěvníku zde: http://www.velky-zpevnik.cz/karel-hasler/pisnicka-ceska. Člověk si zvykl už na ledacos, ale to, že někdo bude v roce 2016 cenzurovat Hašlera, jsem opravdu nečekal. Necenzurovanou podobu písničky v dechovkové aranži si lze poslechnout například zde: https://www.youtube.com/watch?v=hQZlVUxU26M.

Dál ovšem vše probíhalo bez vážnějších nedostatků. Angels předvedli s Markem Černochem pop, který se od nich víceméně očekával (hodně založená na odkazu zpěvákova otce, totiž Karla Černocha, objevila se však i jedna píseň od Petra Muka). Během tohoto vystoupení stále ještě přicházeli četní opozdilí návštěvníci.

V prvním moderovaném bloku vystoupilo několik osobností – například starostů okolních obcí, ale i například někdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart. A nutno dodat, že šlo o osobnosti napříč politickým spektrem.

Následovaly Lety mimo – asi nejoroginálnější seskupení celého odpoledne a večera. Proti začátku lidé přibyli a někteří se přesunuli před pódium. Zejména přítomné děti, které dokážou hudbu vnímat bezprostředněji než někdy poněkud upjatí dospělí. V jednu dobu děcka vběhla i na pódium. Zkrátka navzdory názvu se kapela s vkusem posluchačů a posluchaček nemíjela, sklízela potlesk a nakonec přidávala.

I ve druhém mluveném bloku na téma Mokrsko nedáme vystoupilo několik osobností – zde asi stojí za to připomenout starostu Příčov, který upozornil na souvislosti mezi choutkami  nadnárodních těžařských firem na (nejen) mokrské claimy a nyní takřka v utajení projednávanou Transatlantickou smlouvou o investicích (TTIP; její přijetí by těžařským firmám onu cestu k mokrským claimům nejspíš poněkud zjednodušilo; je zajímavé, že v obou moderovaných blocích vystoupili proti těžbě i zástupci stran, jejichž europoslanci další projednávání této smlouvy podpořili).

Na závěr pak zněla skupina Děda Mládek Illegal Band. Toto seskupení sice nedosahuje originality Letů mimo, ale repertoár založený z velké většiny na tvorbě Ivana Mládka znamená spoustu všeobecně známých hitů – a během jejího vystoupení se prostor před pódiem ještě více zaplnil, zatímco fronty před stánky s občerstvením prořídly prakticky až k nule. Děcka se opět dostala na pódium – pak ale byla z bezpečnostních důvodů přece jen poslána pryč. Dodejme, že kapela vedle známých skladeb od Ivana Mládka, Dylanova Knockin‘ on Heaven’s Door či Slavíků z Madridu má v repertoáru i několik vlastních věcí – během jejího vystoupení zazněly asi dvě či tři. I Děda Mládek Illegal Band samozřejmě přidával – prakticky v samotném závěru, zazněla Ježkova skladba Život je jen náhoda.

Celý program končil kolem 21.40 hodin a zanechal za sebou vesměs velmi spokojené návštěvníky a návštěvnice. Doufejme, že se z této akce stane tradice, která přetrvá i poté, co hrozby, které stály u jejího zrodu (doufejme) pominou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Mokrsko, Prostřední Lhota, Reportáže, Zlato v Mokrsku se štítky , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.