Uctění obětí II. světové války

Účastníci před radnicí

Účastníci před radnicí

Stejně jako každý rok se i letos 8. května konalo pokládání věnců a kytic k pomníkům a hrobům obětí II. světové války na území Nového Knína a okolí. Výběr míst, kam byly věnce a kytice položeny, je již tradiční: pomník na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně (zde bylo položení věnce doprovozeno krátkým projevem novoknínského starosty Tomáše Havlíčka), tři hroby na novoknínském hřbitově (z toho dva ruských vojáků, příslušníků Vlasovovy ROA, a jeden pana Jánského, který zahynul rovněž koncem války), dva sovětské hroby na staroknínském hřbitově, pomník na Kozích Horách a konečně pomník v Záborné Lhotě, kde si události konce války vyžádaly nejvíce obětí (zde svůj projev přednesl chotilský starosta Jiří Šťástka).

Jako obvykle se nejvíce účastníků dostavilo právě ve zmíněné Záborné Lhotě. Tam byl pietní akt navíc poněkud ozvláštněn účastí pejska, který podlezl vrata jednoho ze dvorů, zvědavě vyrazil na ulici, aby zjistil, co se děje, načež se pokusil svým zpěvem doprovodit tóny státní hymny, která právě zněla z repráků. Pánovi onoho pejska ovšem zpěv jeho čtyřnohého přítele zřejmě přišel poněkud falešný, a tak chlupatého hlídače své nemovitosi, jakož i dalšího jmění, rázně odeslal zpět na dvůr, pročež jsme se z neobvyklého průběhu pietního aktu příliš dlouho netěšili. Po položení věnců a projevu se průvod odebral zpět k zábornolhotské hasičárně, kde proběhlo společné fotografování všech účastníků a účastnic, a poté setkání sousedů už pokračovalo v duchu ryze neformálním.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Kozí Hory, Oznámení, Reportáže, Starý Knín, Záborná Lhota se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.