V Mincovně probíhá Muzejní noc

Uvítání

Uvítání

Jak již bylo zmíněno v Muzeu zlata, pobočce Hornického muzea Příbram, jež sídlí v novoknínské Mincovně, probíhá od 16.00 hodin již tradičná Muzejní noc. Tentokrát je laděna v pohádkovém duchu – selka vítá příchozí chlebem a solí, rytíř v brnění podává informace, a ač meč v ruce třímá, zatím žádná hlava nešla dolů.Uvnitř pak lze spatřit další více či méně pohádkové postavy, jež vyprávějí dětem příběhy více či méně s okolím spjaté. Nelze neupozornit ani na výstavu obrázků Pavlíny Issis Strnadové v přízemí, na nichž četná další roztomilá strašidýlka lze spatřiti, různí permoníčci trojrozměrní jsou mj. z dílny Aleny Müllerové. S přípravou výstavy výrazně pomohly a další figurky vytvořily Lenka Musilová (například myši) a Lucie Musilová (například draka).

Před budovou se lze setkat s ukázkami řemesel a rýžování zlata (sdělení pro vedení firmy Astur Bohemia: bez kyanidů).

Na 19. hodinu pak je plánován křest knihy nové Petra Kadlece Pohádky z knínských dolů (v níž jsou jako ilustrace použity právě obrázky výše zmíněné Pavlíny Issis Strnadové), ale již nyní byla uvolněna k prodeji (za 80 Kč). Po celou dobu muzejní noci (do muzea lze přijít do 23. hodiny večerní) se platí speciální snížené vstupné 5 Kč.

Další zpravodajství a obrázky zde budou zveřejněny později – Pohádková noc muzea pokračuje a za malou chvíli vypukne již zmíněný křest nové knížky Petra Kadlece.

19 hodin (a nějaké drobné) – kniha pokřtěna

Krátce kolem  devatenácté hodiny přišel před Mincovnu starosta města Tomáš Havlíček. V té době byly pohádkové bytosti, jež toho večeraq tvořily osazenstvo muzea, již shromážděny v obřadní síni v přízemí Mincovny mezi obrázky Pavlíny Issis Strnadové, aby asistovaly křtu knihy. A kolem spousta očekávání plných spoluobčanů i spoluobčanek, jakož i návštěvníků a návštěvnic města. Na stolech ve vestibulu Mincovny bylo připraveno občerstvení včetně nápojů alkoholických (vína) i nealkoholických (vody jemně perlivé).

Poté se starosta ujal nádobky s pravou a nefalšovanou knínskou vodou, aby jí pokřtil nové literární dílo. Předtím ještě neopomněl pronést řeč, v níž připomněl, že slavíme 830 let od první písemné zmínky o Kníně a s jakou událostí je tato první písemná zmínka spjata. Při té příležitosti se zmínil, že vztah k (nejen) letošním oslavám rozdělil občany na dva tábory. Jedni považují výdaje na takovéto akce za utrácení peněz, jež by šly použít užitečněji, například na výstavbu nových chodníků (ne že by nám tu mnohde nechyběly). Druzí jsou rádi, že se takové věci konají. A i on si je vědom, že chodníky a komunikace samozřejmě potřebujeme opravovat, ale na straně druhé budování pospolitosti ve městě má rovněž svůj význam. Poté už se za přítomnosti autora knihy ujal vody zástupce klubu zlatokopů (kdo také jiný, když šlo o knihu pohádek z dolů, že?) a drobným pramínkem skropil její desky.

Poté se zástupci zlatokopů a historických řemesel, jakož i skřítci a jiné bytosti tohoto večera vrátili na svá působiště a pokračovali v programu.

23.00 hodin – konec programu

Zájem o expozice trval do pozdních večerních hodin. Poslední návštěvníci a návštěvnice odešli okolo 22.40 hodin. Těsně před úderem 23. hodiny již bylo – nepočítáme-li pracovnice a jejich četné dobrovolné pomocnice a pomocníky (bez nich by to v takovéto velkolepé podobě uspořádat opravdu nešlo!) – muzeum již prázdné a zlatokopové s řemeslníky po náročném dni balili své náčiní. Po náročném dni a večeru (uvědomme si, že před Pohádkovou nocí muzea probíhal ještě běžný provoz v obvyklém čase, tj. od 09.00 hodin a že po programu bude potřeba muzeum připravit na běžný provoz, tj. pracovnice muzea strávily v práci přes 14 hodin) se všichni chystali k odpočinku, který ovšem v případě „kmenových“ pracovnic muzea nebude příliš dlouhý – nedělní provoz začíná v obvyklou dobu, totiž v 09.00 hodin (ale to už samozřejmě za běžné vstupné).

Na shledanou za rok!

Muzejní noc 2016 se vydařila, uvidíme, jaká bude ta příští. Určité nápady po odchodu návštěvníků a návštěvnic sice zazněly, avšak ty nelze ani zdaleka považovat za definitivní (a kdo ví, nakolik byly – aspoň něktré z nich – míněny zcela vážně), během roku, který zbývá do další takovéto akce, se může ledacos změnit. A tak nezbývá než říci: Nechme se překvapit.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Nový Knín, Reportáže, Zprávy se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.