Dětský den s příchutí středověku se vydařil

Cesta na dětský den

Cesta na dětský den

Jak již bylo oznámeno přinejmenším ve dvou hlášeních městského rozhlasu (a posléze zveřejněno – byť v hodině dvanácté – i v tomto blogu), konaly se dnes, 18. června 2016 na návsi v Sudovicích Středověké dětské slavnosti. Účast přislíbil i sám Karel IV., jehož 700. narozeniny si letos připomínáme, a tak není divu, že oznámení nezůstalo bez odezvy.

Pravda, pokud jde o samotný program, začalo se o malinko později (přípravy nějaký čas zabraly a zřejmě i Jeho Veličenstvo má ve svém jubilejním roce více pozvánek, než je obvyklé jindy, a tak ne vždy musí stíhat; a dodejme, že na svůj věk vypadalo opravdu zachovale :-)), což mělo ten kladný efekt, že zahájení stihlo větší množství příchozích, kteří také nemuseli stíhat (ti možná pro změnu kvůli svým školním povinnostem, neb do prázdnin ještě zbývá více než týden). A kromě toho registrace děcek do soutěže začala včas. Jen Veličenstvo Kat, o němž tak hezky zpíval svého času Karel Kryl, jaksi nedorazilo.

Děti si mohly vyzkoušet kovářské řemeslo (či aspoň vypálit cejch do dřevěné placky), nějakou placku (pro změnu těstovou) si upéci, k dispozici byly soutěže (střílelo se z luku i kuše, házely se věnce na meč, nejspíš ještě něco dalšího) a nechybělo ani občerstvení. Za splněné soutěžní úkoly získávaly děti grošíky, za něž si později mohly pořídit hodnotné ceny, za korunky nikoli středověké pak bylo možno zakoupit i lístky do tomboly, v níž se také dalo něco vyhrát.

A nezapomínejme ani na to, že i dospělí mohli mezi sebou prohodit pár slov (a případně si koupit něco k jídlu a k pití); hlídání potomků sice nějakou pozornost vyžaduje, ale být to blíže hlavní silnice, bylo by to jistě mnohem náročnější.

Dík patří i – inu, podle své víry si sami řekněte, zda Pánubohu či přírodním silám, jež neumíme ovládat (a když je přece jen nějak ovlivníme, často se nestačíme divit následkům), protože počasí – s výjimkou jedné kratičké přeháňky – se vydařilo opravdu ukázkově; nebylo ani chladno, ani příliš velké vedro.

V každém případě je na místě vyslovit velký dík všem, kdo se na akci jakkoli podíleli – právě díky podobným lidem se zde aspoň čas od času děje něco, co činí život aspoň o něco lepším – a to nejen pro samotný obsah akcí, ale i proto, že lidé, kteří pro samé starosti všedního života často žijí více vedle sebe než spolu, mají aspoň občas k sobě blíž.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Reportáže, Sudovice se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.