Iva Bittová na Skalce nad Mníškem pod Brdy

Iva Bittová v Mníšku pod Brdy

Iva Bittová v Mníšku pod Brdy

Před barokním kostelíkem na Skalce nad Mníškem pod Brdy vystoupila v rámci Mníšeckého kulturního léta Iva Bittová. Ještě dvacet minut před začátkem bylo hlediště skoro prázdné, ale pak začali přicházet lidé – a část jich z města přivezl autobus firmy František Uher. Nakonec se před skalecký kostelík svaté Máří Magdalény dostavilo snad kolem dvou stovek vesměs spokojených diváků a divaček.

Popsat vystoupení umělkyně těm, kdo ji nikdy neviděli a neslyšeli, dost obtížné, protože Iva Bittová je v mnoha ohledech naprosto originální (ti, pro něž je základním, ne-li jediným vzorem správného zpěvu produkce Evy a Vaška, by zde asi opravdu spokojeni nebyli a vzali by roha i  přes to, že pořadatelé vzorně dodrželi slavnou Cimrmanovu radu „Nedělat přestávku, jinak utečou“), a to zejména pokud jde různé styly hry na housle a – a to hlavně – velmi rozmanitý způsob používání vlastního hlasu. (Místy to více připomínalo šamanský rituál než zpěv.) Některé skladby Iva zpívala za doprovodu houslí, jiné úplně bez jakéhokoli doprovodu. Občas pěla a hrála zády či bokem k publiku, občas se vzdálila od mikrofonu, který na pódiu stál. Přesto to znělo. A malá děcka, v nichž naše civilizovaná společnost nevypěstovala ty správné zábrany, se spontánně dala do tance.

Mimořádně přálo i počasí. Přestože meteorologové (a meteoroložky) hlásili bouřky, po dobu vystoupení bylo pod mrakem, takže nebylo nesnesitelné horko, ale přitom po celou dobu v podstatě ani nekáplo. Do deště se dalo až asi hodinu po skončení koncertu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Mníšek pod Brdy, Zprávy se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s