Ekumenická bohoslužba na Skalce 6. července 2016

Socha svatého Jana Nepomuckého na Skalce, kde se bohoslužba konala

Socha svatého Jana Nepomuckého na Skalce, kde se bohoslužba konala

Dne 6. července 2016 nikoli na strahovských hradbách, nýbrž na Skalce nad Mníškem pod Brdy se setkali nikoli sokolíci v dlouhých hustých řadách (i když nelze vyloučit, že někteří z přítomných členy Sokola být mohli), nýbrž věřící různých vyznání, aby si za vedení čtyř duchovních připomněli památku mistra Jana Husa a potřebu pokoje a vzájemného porozumění.

Bohoslužbu zahájil mníšecký římskokatolický farář P. Jan Dlouhý čtením úryvku z Janova evangelia (Jan 20; 19-30 – o Ježíšově dvojím zjevení po vzkříšení a zahnání Tomášových pochybností) Následoval Rudolf Valenta, farář Církve československé husitské z Prahy – Zbraslavi, který přečetl úryvek z Jakubovy epištoly (tuším 3. kapitola listu Jakubova či její část). Farářka Českobratrské církve evangelické z Hvozdnice Vendula Kalusová použila úryvek z Lukášova evangelia (vyslání sedmdesáti učedníků – cca Lk 10;1-6). A konečně Pavel Paluchník, kazatel Církve bratrské v Černošicích použil – stejně jako Rudolf Valenta – úryvek z Jakubovy epištoly.

Zaznělo i několik myšlenek, jejichž autorem je současný papež František (civilním jménem Jorge Mario Bergoglio), a jež volají po objevení nové evropské humanity a radikálním lidství. O hledání nové utopie a vize.

Bohoslužba byla doprovozena několika společně zpívanými písněmi (zřejmě ze zpěvníků všech zúčastněných církví; některé jsou zřejmě ve vícerých zpěvnících – přinejmenším píseň Jeden Pán, jedna víra od Petra Ebena na slova římskokatolického biskupa Josefa Hrdličky lze nalézt nejen v katolickém zpěvníku, ale i v dodatcích Evangelického zpěvníku ČCE), byť zdaleka ne vždy nám to šlo tak, jak bychom si asi přáli, a jednou ukázkou reprodukované duchovní hudby.

Bohoslužba byla zakončena společnou modlitbou Otčenáše a následným požehnáním krátce po devatenácté hodině.

Příspěvek byl publikován v rubrice Mníšek pod Brdy, Náboženství, Zprávy se štítky , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.