Druhý den oslav 830 let Knína

V době vystoupení Anny K byly lavičky před pódiem obsazeny

V době vystoupení Anny K byly lavičky před pódiem obsazeny

V sobotu 23. července 2016 pokračovaly oslavy 830 let Knína svým druhým dnem. Zatímco v muzeu byla výstava zahájena již spolu se zahájením otvírací doby muzea a včelaři v sokolovně si svá výročí připomínali rovněž od dopoledních hodin, na hlavním pódiu začal program „až“ krátce po jedné hodině odpolední.

Byl zahájen pochodem hasičů (ze sborů v Novém Kníně a okolí) od Merendy na náměstí Jiřího z Poděbrad; ten byl doprovázen hudebním doprovodem ledrenské dechovky Corpo Bandistico (della) Valle di Ledro. Poté starosta oslavy oficiálně zahájil a poté dekoroval prapory přítomných hasičských sborů pamětními stuhami. Následovalo krátké připomenutí důvodů, které vedly k nynějším zdárně se rozvíjejícím partnerským vztahům mezi Ledrenským údolím a Novým Knínem (plus dalšími českými městy a obcemi) a několik slov o historii orchestru, který hasiče při jejich příchodu doprovodil.

Po tomto ceremoniálu následovalo první krátký hudební blok zmíněné ledrenské dechovky, která v něm předvedla převážně skladby pochodového charakteru.

Od čtrnácté hodiny měla následovat hodinový blok skupiny St. Johnny blues, avšak zde se vloudila asi nejvážnější chybka sobotního programu: zvuková zkouška se jaksi protáhla – snad ne všichni z kapely včas dorazili či co – a zamýšlené hodinové vystoupení se smrsklo tak na polovinu, protože časový rozvrh byl nabitý a někteří další účinkující nemohli svá vystoupení posunout, majíce před sebou ještě další štace (ostatně St. Johnny blues tuším také).

Po jejich žel zkráceném vystoupení prezentoval sociální služby Farní charity Starý Knín její ředitel RNDr. Stanislav Žák, CSc. Organizace svou územní působností značně překračuje poměrně úzký územní rámec Novoknínska a s jejími sociálními službami se lze setkat mj. na Neveklovsku.

Ale to už se na pódiu připravovala poněkud redukovaná a ne zcela typická sestava skupiny Ventus, totiž její vedoucí Jan Venas mladší a jeho syn Vít Venas (ale třeba ve Štěchovicích pan Venas vystupoval úplně sólově a také to bylo velmi dobré – jinak bych jeho vystoupení organizátorům nedoporučil), aby svým krátkým (zhruba půlhodinovým) vystoupením navodila středověkou atmosféru, vhodnou k poněkud stylizovanému (kdo by se sháněl například s replikou románského stolu, u nějž se smlouva měla podepsat, že ano…) scénickému provedení podpisu Knínského smíru. To proběhlo za účasti starosty města a skupiny historického šermu, jež poté ještě předvedla rytířský turnaj.

Poté se na pódiu znovu objevili naši ledrenští hosté a zahráli ještě jeden hudební blok. Repertoár byl opět spíše „tradiční dechovkový“, výlet do jiných žánrů se konal spíše ke konci vystoupení. To italští muzikanti uzavřeli zahráním  české a italské hymny.

Následoval programový blok věnovaný fotbalistům z SK Nový Knín. Předseda klubu Ing. Radek Hrubý připomněl historii klubu (který letos slaví 95. výročí svého vzniku) a uctil památku některých jeho členů, kteří již nejsou mezi námi a tento svě opustili v době relativně nedávné. Poté klub ocenil své zasloužilé členy.

Svého vstupu do programu se dočkala i místní country skupina Flok S.K.H., po níž byl představen novoknínský Sokol.

A pak náměstí přešlo od country k rocku, protože na pódium přišli Viktor Dyk a jeho skupina WAW. Poctivě odehráli svoje hodinové vystoupení, po něm Milan Brejcha krátce zmínil poměrně úspěšné florbalisty (byť letos skončili „až“ druzí) a další sportovce, ale nejvíce času věnoval Novoknínskému triatlonu, každoroční sportovní událost, která se dočkala již čtrnácti ročníku, byť zpočátku byla myšlena jako víceméně recesistická akce. Poděkoval závodníkům, z nichž jeden se zúčastnil všech dosavadních čtrnácti ročníků, zejména však vyzdvihl dobrovolníky, kteří se bez nároku na jakoukoli odměnu (snad s výjimkou pořadatelského trička) podílejí na pořadatelské službě a řadě dalších úmorných činností, bez nichž by ale konání podobných akcí absolutně nebylo možné.

A pak mělo pódium patřit Anně K s kapelou. Situaci žel zkomplikovala skutečnost, že jeden z kytaristů Anniny skupiny se nyní nachází v nemocnici po operaci ucha. Bez jeho účasti se ovšem obvyklé aranže skladeb z repertoáru Anny K zcela rozpadají. Vystupovat z playbacku se Anně K také nechtělo, a tak zvolila jiné řešení. Místo obvyklé kapely s sebou na vystoupení vzala pouze jednoho klávesistu a jednoho hráče na elektroakustickou kytaru a písničky ze svého repertoáru zazpívala za tohoto víceméně komorního a skoro akustického doprovodu. A znělo to neobvykle dobře, byť Anna K žádala ty z diváků, kteří si představení natáčeli, ať tak klidně činí, ale že prosí, ať si to pouštějí jen pro sebe doma a nedávají to na YouTube a podobně. Její přání je samozřejmě (pomineme-li autorský zákon) přinejmenším slušné respektovat, ale pokud se snad zpěvačka domnívá, že by si zveřejněním této nahrávky „uřízla kšandu“, domnívám se, že její obavy jsou naprosto liché.

Celý program druhého dne oslav byl ukončen jednak poděkováním těm, kdo se na přípravě oslav podíleli, jednak již tradičním ohňostrojem pana Snopka, byť se nějakou dobu uvažovalo o tom, že z úsporných důvodů by tato atrakce mohla být vynechána.

A poté se již účastníci a účastnice oslav začali rozcházet do svých domovů, byť několik hloučků ještě nějakou dobu po skončení oslav setrvávalo na náměstí Jiřího z Poděbrad v družném hovoru.

A na samý závěr se sluší poděkovat i počasí, které se opravdu vydařilo. Byť bylo chvílemi pod mrakem, po celou dobu ani nekáplo – déšť přišel až v neděli kolem jedné hodiny ranní.

Oslavy byly uzavřeny 24. července 2016 v 10.30 hodin slavnostní bohoslužbou na náměstí celebrovanou velmistrem Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou P. Šedivým.

Fotografie byly z časových důvodů doplněny dodatečně – poslední z nich 24. července 2016 v 15.15 hodin.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Dějiny, Kultura, Nový Knín, Reportáže se štítky , , , , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.