Závěrečný den oslav 830 let Knína

P. Jozef Andrejčák a P. Josef Šedivý

P. Jozef Andrejčák a P. Josef Šedivý

V neděli dne 24. července 2016 byly oslavy 830 let Knína na náměstí Jiřího z Poděbrad zakončeny slavnostní (římskokatolickou) bohoslužbou, kterou sloužil P. Josef Šedivý, O.Cr., velmistr Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou.

Bohoslužba byla byla doprovázena mj. „dorostem“ ledrenské dechovky a v podání pana Vernera zazněla závěrečná část (Zpíveje Hospodinu píseň novou) Dvořákových Biblických písní v úpravě pro varhany a jeho hlasovou polohu (tj. bas – Antonín Dvořák tento cyklus původně napsal pro alt s doprovodem klavíru). Před závěrem mše P. Josef Šedivý požehnal nový městský prapor, který byl pořízen proto, že ten původní byl častým používáním již notně omšelý a ošoupaný. Páter Šedivý před samotným žehnáním vyzdvihl, řka, že to znamená, že tento symbol, který vyjadřuje sounáležitost místních občanů, byl zřejmě opravdu často používán, a že je dobře, když lidé mají k místu, kde žijí, nějaký vztah.

Poté ledrenští hosté předali městu dar – černobílý obraz zapadajícího slunce nad Ledrenským jezerem. To dílo je pojato zřejmě záměrně minimalisticky – vlastně jen pár stupňů šedi – přesto my, kdo jsme na místě byli, z něj cítíme atmosféru těch míst.

A samozřejmě nechyběly ani dary města pro ledrenské hosty (byť ty byly předány zřejmě už dříve během jejich pobytu).

A to byl závěr letošních oslav (nepočítáme-li to, že 7. srpna 2016 přijede do Starého Knína odsloužit mši kardinál Dominik (civilním jménem Jaroslav) Duka.

A pak už nezbývalo nic jiného, než se rozloučit se vzácnými italskými hosty, kteří naše oslavy poctili svou přítomností. Orchestru vřelé díky za vystoupení! A snad zase někdy někde – arrivederci!

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Dějiny, Nový Knín, Partnerství Ledro - Nový Knín se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.