Pocta padlým z I. světové války s komorní účastí

Vzdání pocty padlým z Nového Knína

Vzdání pocty padlým z I. světové války
z Nového Knína

Dne 28. října 2016 proběhlo již tradiční pokládání věnců k pomníkům připomínajícím oběti I. světové války. Ceremoniál se tentokrát musel obejít bez starosty města Tomáše Havlíčka, který se zrovna nachází na  dovolené. Místostarosta Petr Chmelík jej však zastoupil. Kromě něj se na akci dostavili víceméně jen hasiči (ostatně on sám je vlastně rovněž hasičem). Účast byla tedy značně „komorní“. A dodejme, že povědomí o pietním aktu není příliš rozšířené – když jsem se blížil k místu setkání u radnice, kdosi se mě ptal, co tam ti hasiči dělají. Snad se domníval, že jedou na nějakou hasičskou soutěž.

Věnce byly – jako vždy v posledních letech – položeny k pomníkům padlých v Novém a Starém Kníně, dále k pamětní desce ledrenských běženců z dob I. světové války na staroknínském hřbitově, k pomníku padlých na Kozích Horách a konečně k pamětním deskám připomínajícím padlé z I. světové války v Libčicích. Vlastně pozor – konec předchozí věty není tak docela pravdivý: v Libčicích se se věnec nepokládá, nýbrž zavěšuje na hák. A kdo ví, zda tyto světské pocty nemají na háku i ti, kdo byli nahnáni umírat za jakousi vlast, aniž se jich kdo ptal, zda ji za svou vlast považují. Ostatně Karel Kryl o tom uctívání hrdinů a věncích napsal jednu dodnes známou písničku… Jenže nepřipomínat tu památku vůbec by také bylo hloupé. Doufejme tedy, že nás ti padlí, jejichž památku jsme si dnešního dne připomněli, nemusí hodnotit tak příkře jako ten Krylův Neznámý vojín členy oněch delegací. Přestože jakožto představitelé lidského pokolení míváme k dokonalosti často hodně daleko.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hasiči, Kozí Hory, Libčice, Nový Knín, Partnerství Ledro - Nový Knín, Reportáže, Starý Knín, Zprávy se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s