Veselý vrch postříbřený mrazem

Rozhledna na Veselém vrchu

Rozhledna na Veselém vrchu

Další tradiční silvestrovský výstup (nikoli sestup) na Veselý vrch (nikoli do neveselé jámy) se uskutečnil – jaké to překvapivé datum, že? – na Silvestra, tedy 31. prosince 2016. Na plackách, které se rozdávaly na vrcholu, či přesněji těsně pod vrcholem (vrcholový patník Veselého vrchu se nachází za budkou, v níž se v sezóně prodávají lístky na rozhlednu a při silvestrovských výstupech se nalévá svařák, případně ještě něco), bylo uvedeno, že jde o 9. výročí prvního výšlapu, tj. tentokrát se na vrchol šlo podesáté. Počasí bylo tentokrát poněkud mrazivé, ale slunečné; větvičky stromů byly postříbřeny námrazou, která se třpytila sice studeně, ale přesto mnohem laskavěji než ta stovka tun zlata uvnitř kopce jemně rozptýlená a nějakými devíti tisíci tun arsenu doprovázená.

Nový (od zítřka platný) letopočet již zkrášlil rozhlednu, jež, vztyčena po vzoru prostředníku Mirka Topolánka, vzkazuje všem těžařům, kteří si brousí perlíky na mokrské claimy, že jsou jedničky. (Pravda, my zde jim asi většinou přejeme to, aby postoupili ještě o jedno místo výše a stali se tak čistokrevnými nulami. Je ovšem otázka, zda nejde o přání poněkud zpozdilé, protože podle některých dobrých duší tohoto cíle již dávno dosáhli. Neb už od samotného začátku jsou ani ne tak nulami, jako spíše dokonce dvojicemi nul – a to už je opravdu co říci!) A lidé proudili od Prostřední Lhoty, možná i odjinud, po plackách sahali, na rozhlednu stoupali a výhledu si užívali. A pan Havel z místní internetové televize to natáčel na kameru.

Starosta Chotilska (pod které jak Prostřední Lhota, tak Mokrsko spadají) otevřel šampus a popřál všem účastníkům i účastnicím pevné zdraví a vůbec všechno nejlepší. Nevysloveno – byť drtivou většinou přítomných zřejmě sdíleno – zůstalo přání, aby i příští silvestrovský výstup byl výstupem a nikoli sestupem na Veselý vrch a ne do neveselé ďoury. Nicméně to je zde jaksi samozřejmé.

Nechyběla ani již tradiční krátká hudební vložka. V sestavě improvizované kapely žel ze zdravotních důvodů chyběl novoknínský starosta (nezpíval ani na včerejším provedení Rybovky v Libčicích), ale nakonec se těch několik písniček nějak zvládlo i bez něj. Prostě se to zvládnout muselo.

A pak už se publikum začalo opět rozcházet a sestupovat dolů do Mokrska či Prostřední Lhoty. A pak se rozcházet či rozjíždět do svých domovů.

Na shledanou o příštím Silvestru opět na Veselém vrchu. Ale ještě dříve – totiž na Nový rok 2017 – na Mikuli. Sraz je 1. ledna 2017 ve 13 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně.

A ještě drobná vysvětlivka pro ty, kdo nejsou místní a marně pátrají, co že to ta Mikule je: to je ta hora (když někdo může slovem „hora“ označovat nižší Říp…), jež dosahuje výšky 481 metrů nad mořem (tj. o nějakých ) a na mapách je uváděna pod „oficiálním“ názvem Chvojná.

Příspěvek byl publikován v rubrice Mokrsko, Prostřední Lhota, Reportáže, Zlato v Mokrsku se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.