Květná neděle s biskupem Václavem Malým

Dne 09. dubna 2017 byly bohoslužby Květné neděle v kostele svatého Františka ve Starém Kníně poctěny návštěvou pražského světícího biskupa Mons. Václava Malého. Ten byl hlavním celebrantem mše, při níž přednesl i krátkou homilii (kázání). Bohoslužby byly doprovázeny zpěvem kostelního sboru.

Katolické bohoslužby Svatého týdne vyvrcholí v jeho závěru: na Zelený čtvrtek (Starý Knín od 16 hodin), Velký pátek (rovněž Starý Knín, pobožnost křížové cesty od 15.00 hodin, velkopáteční obřady od 16.00 hodin), Bílou sobotu (bohoslužby od 20.00 hodin ve Starém Kníně – z církevního hlediska patří již do následujícího Božího hodu velikonočního), Boží hod (08.30 Borotice, 10.30 Starý Knín, 15.00 Živohošť) a na Velikonoční pondělí (08.30 Borotice, 10.30 Nový Knín).

Zejména bohoslužby Velkého pátku se od běžných mší výrazně liší; z církevního hlediska se za největší rozdíl považuje to, že při velkopátečních obřadech nejsou konsekrovány hostie (nekvašené chleby; zřejmě navazují na židovské macesy); přijímání sice je podáváno, avšak jde o hostie konsekrované předem. Odlišné jsou i večerní bohoslužby Bílé soboty, které sice končí eucharistickou částí mše, avšak jí předchází značně odlišná počáteční část začínající svěcením ohně (od něhož se následně rozsvěcí svíce zvaná paškál) a obsahující dále mj. svěcení křestní vody, několik čtení ze Starého Zákona a při Gloria opětovné rozeznění zvonů, jež (v katolických kostelech) umlkají na Zelený čtvrtek („letí do Říma“).

Českobratrská církev evangelická (v našem nejbližším okolí farní sbory na Dobříši a ve Hvozdnici) mají ve zvyku ze Svatého týdne – vedle obligátního Božího hodu – bohoslužbami připomínat pouze Velký pátek. Evangelické církve se ani na Velký pátek používání zvonů nezříkají (pokud je ovšem mají; například modlitebna v budově fary ve Hvozdnici zvonicí ani zvony nedisponuje) a jejich velkopáteční bohoslužby se (aspoň v reformované liturgii) od těch běžných příliš neliší. V našem nejbližším okolí se evangelické velkopáteční bohoslužby konají ve Hvozdnici od 18.00 hodin a na Dobříši od 19.00 hodin. V obou případech má být posílena jejich hudební složka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dobříš, Náboženství, Nový Knín, Oznámení, Starý Knín, Zprávy se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.