Čarodějnice 2017

Stejně jako každý rok se i letos v mnohých spoluobčanech a spoluobčankách probudily středověké inkviziční sklony, a tak se tito houfně zapojili do již dobře zaběhnutého rituálu zvaného pálení čarodějnic (pouze za minulého režimu se celé akci oficiálně říkalo mírový oheň). Konkrétně: houfná byla účast v areálu Oplocenky naproti sídlišti v Novém Kníně, zatímco před hasičárnou ve Starém Kníně a na návsi v Sudovicích se jednalo o akce spíše komorní – ostatně před staroknínskou hasičárnu se žádné velké davy nevejdou.

A tak, jak už bylo zvykem, byly čarodějnice řádně upáleny (naštěstí jen v podobě figurín, na rozdíl od Šumperska, kde byl přispěním pana Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu tento starobylý zvyk v 17. století oživen a provozován na do té doby živých lidech, a to netoliko pohlaví ženského), k čemuž v Novém Kníně vyhrávala místní kapela Flok S.K.H., zatímco na zbylých dvou místech se akce uskutečnila bez hudebního doprovodu. Ostatně ani v Novém Kníně kapela nehrála až do samého konce akce.

V případě novoknínské akce se dlouho zdálo, že se hasičům i letos podařilo postavit téměř dokonale protipožární hranici, která opět ne zcela shoří a její klády bude možno recyklovat v příštím roce, avšak nakonec se tato očekávání nenaplnila, 1. května na místě dýmá jen hromádka žhavého popela a pro příští čarodějnice bude nutno opět opatřit nové dříví.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Nový Knín, Starý Knín, Sudovice, Zprávy se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s