Na radnici proběhlo setkání s Miloněm Čepelkou a Alešem Palánem

Již před začátkem programu muselo být jasné, že Miloň Čepelka si v Novém Kníně své publikum pokaždé najde.

Dne 16. června 2017 proběhlo na novoknínské radnici další setkání s bývalým zdejším učitelem (Jak se to říká politicky korektně? Se zdejším emeritním učitelem, že?), stálým příznivcem našeho města a hercem Divadla Járy Cimrmana Miloněm Čepelkou a dále s druhým spoluautorem knihy – rozhovoru Nedělňátko aneb S Cimrmanem v zádech Alešem Palánem.

Kniha byla během setkání i ke koupi, a po 200 Kč za kus, stejnojmenná audiokniha (zvukové CD ve formátu mp3, cca 7 hodin, proti tištěné předloze jen mírně zkrácené; ale na druhé straně jsou její součástí ukázky skladeb, které Miloň Čepelka otextoval) pak byla k mání za 190 Kč.

Kniha samozřejmě představena byla, ale protože byla ke koupi, autoři neshledali nutným číst z ní rozsáhlé pasáže. Hovořilo se tedy spíše o tom, jak dílo vznikalo. Nejprve vznikl namluvený rozhovor mezi Alešem Palánem a Miloněm Čepelkou – ten poté Aleš Palán upravil do literární podoby (v běžné mluvené řeči vznikají různé odbočky od tématu, pak se třeba řeč vrátí k původní linii a zase někam odbočí – tohle je vhodné uspořádat tak, aby ten psaný projev někam směřoval, držel lajnu – a ty odbočky byly začleněny tak, aby nevyrušovaly). A pak se ten literární text převedl zpět do zvukové podoby. Jak již bylo zmíněno, nevešlo se tam úplně všechno, některé kapitoly byly zestručněny a navíc si Miloň Čepelka a Aleš Palán mezitím začali tykat. Takže při nahrávání audioknihy už „překládali“ vykání do tykání.

A aby se přítomní dočkali aspoň nějaké „literatury v přímém přenosu“, došlo ke čtení úryvků z jiných děl uvedených autorů. Zaznělo několik úryvků z Palánova zatím posledního románu Ratajský les, jehož děj je inspirován vraždou komunistické funkcionářky Anny Kvašové z 10. ledna 1952 a následným krutým trestem ze strany justice tehdejšího režimu, děj má přesah prakticky až do současnosti.

(Pozn.: Pachatelé byli odsouzeni k trestu smrti a popraveni v roce 1958.  Jednu recenzi románu si lze přečíst zde: http://archiv.ihned.cz/c1-65278590-ales-palan-ratajsky-les-kniha-recenze, předplatitelé časopisu A2 si jinou recenzi mohou přečíst zde: https://www.advojka.cz/archiv/2017/8/s-krizkem-po-funuse – nepředplatitelům se zobrazí pouze úvodní odstavec, přístup k materiálu si lze zakoupit; mám pocit, že po roce od vydání redakce materiály zpřístupňuje – aspoň dříve tomu tak bylo, takže za rok si to bude moci přečíst kdokoliv.)

A pak Miloň Čepelka přečetl ještě něco ze svých starších povídek.

Knihy byly prakticky rozebrány (několik jich přijde i do městské knihovny), audioknihy nějaké zbyly, účast byla hojná, i když asi o něco menší než minule. A na autogramy se opět stála dlouhá fronta.

Byl to příjemný podvečer, a tak jen doufejme, že zde pan Čepelka nebyl naposled.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Nový Knín, Zprávy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.