Rozšíření integrace PID na železniční trati Praha – Dobříš

Od soboty 1. července 2017 se mění podmínky použití jednotlivých jízdenek Pražské integrované dopravy na železniční trati 210, konkrétně na její větvi Praha – Vrané nad Vltavou – Dobříš – nově půjde použít i předem zakoupené jízdenky PID pro jednotlivou jízdu.

Jak někteří již vědí, integrace uvedené železniční trati do systému PID probíhala velmi zvolna: nejprve byly interovány úseky na území hlavního města Prahy, kde se nejprve dalo jezdit na „tramvajenky“, pak i na lístky MHD poté, co byly na zastávkách osazeny označovače těchto jízdenek. V další etapě byly – pokud jde o dlouhodobé předplatní jízdenky – postupně integrovány další části trati. Na dlouhodobé jízdenky (pro příslušný počet tarifních pásem) se již před několika lety dalo jezdit po celé trati. Zároveň byly označovače jízdenek pro jednotlivou jízdu instalovány v úsecích Praha hlavní nádraží – Vrané nad Vltavou – Měchenice (resp. Davle na čerčanské větvi trati). Mimo tyto úseky tehdy lístky pro jednotlivou jízdu neplatily. Poté byla integrace rozšířena v tom smyslu, že jízdenku šlo na trati použít i ze stanice bez instalovaného označovače jízdenek, pokud byla označena v předchozím dopravním prostředku (například koupili jste si lístek PID z Nového Knína do centra Prahy za 68 Kč – pak jste např. v Rymáni, pokud v době platnosti jízdenky navazoval přípoj, mohli přestoupit na vlak a do Prahy pokračovat jím). Tento stav platí do půlnoci z 30. června na 1. července 2017.

Nyní se podmínky opět mění – a to ve směru další integrace. Na stanicích Dobříš, Mníšek pod Brdy a Čisovice jsou osazovány označovače jízdenek PID, které začnou fungovat od zmíněného 1. července. A při cestě ze stanic, které označovači vybaveny nebudou (tj. například z Mokrovrat či Malé Hraštice), bude možno nastoupit s předem zakoupenou jízdenkou pro příslušný počet pásem (s výjimkou té nejlevnější za 12 Kč, ta ve vlacích neplatí) a nechat si ji označit od průvodčího.

Uvedená změna je dobrou zprávou zejména pro ty obyvatele, kteří nevlastní žádný slevový průkaz ČD – ty stála cesta z Malé Hraštice na Wilsoňák celých 73 Kč (z Mokrovrat 77 Kč); s použitím jízdenky PID je tatáž cesta vyjde na 62 Kč (z Mokrovrat 68 Kč), stejně jako kdyby jeli autobusem linky 488 s přestupem v Mníšku pod Brdy. Pro držitele InKarty s aplikací IN25 je cesta z Malé Hraštice na Wilsoňák stále levnější za jízdné ČD – se slevou IN25 stojí uvedená cesta 55 Kč (z Mokrovrat 58 Kč).Ovšem v případě, že chce člověk pokračovat dále např. tramvají nebo použít návazný vlak třeba na opačný konec Prahy (či ještě dále, třeba do Kouřimi), může se rozšíření integrace do PID vyplatit i tomu, kdo slevu IN25 využívá. Například jízdenka ČD se slevou IN25 z Mokrovrat do Kouřimi vyjde na 123 Kč, na jízdenku PID se tamtéž svezete za 68 Kč – aspoň pokud spoje rozumně navazují a nebudete se zdržovat třeba v Praze, takže se vejdete do doby platnosti jízdenky, která pro 9 tarifních pásem (to je ten lístek za 68 Kč) činí 4 hodiny. Takto se lze ostatně do Kouřimi již dnes dostat z Nového Knína – na lístek za 68 Kč zakoupený v autobuse PID linky 361 můžete pokračovat metrem na Masaryčku (stanice metra Náměstí Republiky), odtud panťákem na Pečky a tam přestoupit na lokálku do Kouřimi (případně z toho panťáku vystoupit už v Českém Brodě, odtamtud jezdí do Kouřimi autobusy PID).

Takže půjde „jen“ o to mít kde předem koupit ony lístky PID. Budou k mání někde v obchodech? Třeba v oné Malé Hraštici či Mokrovratech? (Určitě jsou ale k sehnání v Mníšku pod Brdy na náměstí F. X. Svobody, kde je na zastávce ve směru na Prahu automat na prodej jízdenek.)
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Oznámení, Praktické informace, železnice. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.