Sokolové si připomněli své oběti obou světových válek i stalinismu

Některé z rozsvícených lodiček dopluly až k elektrárně; svíčkami byly ozářen i okraj rybího přechodu u elektrárny.

Některé z rozsvícených lodiček dopluly až k elektrárně; svíčkami byly ozářen i okraj rybího přechodu u elektrárny.

Večer 7. října 2017 se i v Novém Kníně uskutečnil Večer sokolských světel, připomínka všech sokolských obětí obou světových válek i stalinského režimu (největší represe vůči sokolstvu za „bolševického“ režimu se odehrávaly krátce po jeho vzniku, a to zejména po – na dlouhou dobu posledním – všesokolském sletu v létě roku 1948).

Jako datum byl zvolen předvečer výročí asi vůbec největšího zátahu na české sokolstvo v jeho dějinách. V noci ze 7. na 8. října 1941 se totiž na rozkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha uskutečnilo hromadné zatýkání vedoucích činovníků České obce sokolské, jednotlivých žup, jakož i větších tělocvičných jednot. Ti poté byli deportováni do Malé pevnosti v Terezíně, odkud je později čekala cesta do tábora v Osvětimi. tam byla většina z nich zavražděna, část z nich podlehla krutým podmínkám věznění, vrátila se jich jen nepatrná menšina. Bezprostředně po pozatýkání rozhodujících sokolských činovníků pak následovalo rozpuštění Sokola.

Když se ve stanovených 18 hodin sešli první účastníci a účastnice velmi různorodého věku, vypadalo to opět na značně komorní obsazení (kvůli jakému by nebylo nutno stavět sokolovnu, neb by stačily prostory o velikosti staroknínské hasičárny). Pak se ovšem průvod pohnul, pár lidí se k němu připojilo dodatečně, někteří čekali u hladiny Kocáby poblíž Brunclíkova mlýna, kde byly připraveny i balónky, či drobné občerstvení. Nakonec nás tam bylo něco mezi dvaceti až třiceti lidmi.

Poté Petr Chmelík pronesl krátký projev, v němž stručně sdělil, proč se scházíme, a pak už přišlo na řadu vypouštění lodiček se svíčkami, které měly symbolizovat duše jednotlivých zahynulých. Atmosféru večera doplnilo i několik svítících balónků. Následovala chvíle víceméně volné zábavy, zatímco část účastníků čekala u elektrárny, zda nějaké z lodiček doplují až tam. Ty byly sesbírány a některé z nich poslány „na trasu“ opakovaně.

Setkání skončilo krátce před 20. hodinou a všichni se postupně rozešli do svých domovů.

Za technickou „kvalitu“ přinejmenším některých fotografií (hlavně těch pořizovaných za šera a tmyse omlouvám – závisí na světelných podmínkách a kvalitách fotoaparátu (jakož i „kvalitách“ fotografa).

Příspěvek byl publikován v rubrice Nový Knín, Starý Knín, Tělovýchova a sport, Zprávy se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.