11. listopadu 2017 – další den otevřených dveří ve výzkumáku

V novoknínské laboratoři Ústavu termomechaniky AV ČR proběhne v sobotu 11. listopadu 2017 od 09.00 do 14.00 hodin další z dnů otevřených dveří. Jeden se konal už v úterý, ale ten měl být poměrně dost obsazen výpravami ze školy, takže pro „běžné smrtelníky“ tam nebylo zas tak moc snadné proklouznout. V sobotu by však situace měla být lepší.

Stejně jako obvykle bude možná prohlídka vysokorychlostního aerodynamického tunelu a obslužných technologií, výzkum energetického strojírenství (měření proudění kolem profilů lopatek turbín – měřily se zde například i různé profily lopatek turbín pro Jadernou elektrárnu Temelín) v Laboratoři vnitřních proudění (a zároveň se dozvíte – pokud vám to již není známo, proč byla tato laboratoř zřízena právě v našem městě), v Laboratoři aerodynamiky životního prostředí bude možné zhlédnout ukázku fyzikálního modelování proudění a znečištění vzduchu v přízemní vrstvě atmosféry (Kampak asi vítr roznese sarin, pokud jej nějaký terorista „zapomene“ v Praze uprostřed Staromáku? Není to tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát – stěny domů i terénní nerovnosti mohou jeho šíření ovlivnit způsobem pro laiky možná netušeným.) a konečně v Laboratoři sdílení tepla a hmoty bude možno spatřit ukázky proudění vzduchu, vhodného pro intenzívní chlazení elektroniky (s co nejmenšími náklady) – a pravděpodobně se dovíte, co je to Coandův efekt (a za jakých okolností jej pan Henri Coandă objevil).

A možná se dovíte i to, do jaké mezinárodní spolupráce jsou pracovníci a pracovnice Ústavu termomechaniky (včetně novoknínských pracovišť) zapojeni.

Další informace lze najít na adrese http://www.it.cas.cz/cs/dod2017.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Nový Knín, Oznámení, technika, Věda se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.