Program návštěvy z Ledra 2018

Pokládání věnců 28. října 2014

Ve dnech 27. dubna až 1. května 2018 se uskuteční návštěva hostů z partnerského Ledra. Letos jde o návštěvu o to významnější, že je ve znamení dvou výročí: 100 let od konce I. světové války a 10 let od podepsání partnerské smlouvy mezi osmi městy a obcemi na české straně a tehdy ještě Svazkem obcí (celkem šest obcí) Ledrenského údolí (jež se později sloučily do nynější obce Ledro) na straně italské.

Ledro, místo ještě před dvaceti lety pro drtivou většinu z nás naprosto neznámé, místo, na které tehdy upomínala jen jedna zachovalá náhrobní deska na staroknínském hřbitově (pamatuji si, že když jsem ten hrob jako mrňavý kluk poprvé spatřil, bylo mi záhadou, proč se sem někdo vydal zemřít z takové dálky – a netušil jsem, jak důvěrně známou se pro mě ta dálka jednou stane), se pro mnohé stalo když ne druhým domovem, pak aspoň místem mnohem bližším, než by se mohlo zdát podle mapy.

Aktualizováno (2018-03-01)

Celý program je organizován při příležitosti 100. výročí konce I. světové války a vzniku Československé republiky a 10. výročí podepsání partnerské smlouvy mezi tehdy šesti obcemi Ledrenského údolí (Bezzecca, Concei, Molina di Ledro, Pieve di Ledro, Tiarno di Sopra, Tiarno di Sotto – k 1. lednu 2010 byly sloučeny do obce Ledro) a osmi obcemi a městy na českém území (Buštěhrad, Doksy (okres Kladno), Chyňava, Milín, Nový Knín, Příbram, Ptice a Všeň). Záštitu nad všemi akcemi převzala Jeho Excelence Aldo Amati, italský velvyslanec v Praze, a Jaroslava Jermanová-Pokorná, hejtmanka Středočeského kraje.

Pro nás budou asi nejzajímavější poslední dva dubnové dny, kdy se uskuteční jednak 29. dubna slavnostní koncert ve Španělském sále na Pražském hradě, jednak pondělí 30. dubna, kdy po poměrně bohatém programu na Svaté Hoře a později i na dalších místech v Příbrami ledrneští hosté zavítají do našeho města na pravé a nefalšované české pálení čarodějnic.

Podrobnější aktualizace programu je níže.

Aktualizovaná verze programu je tato (zeleně podbarvené odstavce byly i v původní verzi programu, zde byly pouze upřesněny či stylisticky upraveny; nově dodané body jsou v barvě červenohnědé (a aby to rozeznali i lidé s omezeným rozeznáváním barev, jsou zpracovány kurzívou).

 • 27. dubna 2018 – Příjezd ledrenských hostů do Čech
 • 28. dubna 2018 (sobota)
  • 18.00 hodin – Praha, Hrad, katedrála sv. Víta (, Václava a Vojtěcha), slavnostní mše, věnovaná památce obětí I. světové války. Hlavním celebrantem bude Dominik Duka OP (v době psaní tohoto programu arcibiskup pražský), o hudební doprovod se postará ledrenský sbor Cima d’Oro; akci spoluorganizuje Spolek přátel Ledra.
 • 29. dubna 2018 (neděle)
  • 18.00 hodin – Praha, Hrad, Španělský sál: Slavnostní česko-italský koncert sboru ve Španělském sále Pražského hradu. Vystoupí ledrenský mužský sbor Cima d’Oro a Hudba Hradní stráže a Policie ČR se sólisty z ND a americkou sólistkou; akci spoluorganizuje Spolek přátel Ledra. Aktualizace 2018-03-13: má být vypraven autobus, lístky lze ještě sehnat na městském úřadě.
 • 30. dubna 2018 (pondělí)
  • 10.00 hodin – Příbram. Svatá Hora: Slavnostní mše svatá věnovaná památce italských vysídlenců v Čechách, hlavním celebrantem bude tridentský arcibiskup mons. Lauro Tisi
  • 11.15-11.45 – Příbram – Svatá Hora – krátký pietní akt u památníku ledrenských vysídlenců v ambitech Svaté Hory; poté oběd, prohlídka Svaté Hory, návštěva příbramských hřbitovů.
  • 17.00-19.00 – Příbram – „Memoria viva“ – ocenění nejúspěšnějších prací literárně výtvarné soutěže žáků příbramských základních a středních škol (pozn. MH: škoda, že v novoknínské škole se na něco podobného zřejmě nevzpomnělo); následuje koncert ledrenského mužského sboru Cima d’Oro, Příbramské filharmonie a Vepřekova smíšeného sboru.
  • 19.30 – Nový Knín, Oplocenka – slavnostní zažehnutí ohně při „Pálení čarodějnic“; neformální setkání s ledrenskými přáteli při hudbě a občerstvení
 • 01. května 2018 ráno – odjezd ledrenských hostů zpět na Ledro

Něco k Tridentské diecézi a jejímu arcibiskupovi:

Tridentská arcidiecéze zahrnuje území Autonomní provincie Trento, do níž v roce 2014 patřilo 483 000 pokřtěných z 530 308 obyvatel. Její součástí je celkem 452 farností. Arcibiskupem je od 10. února 2016 výše zmíněný Lauro Tisi.

Trident je vedle sídla arcidiecéze též sídlem sídlem církevní provincie, do níž vedle vedle Tridentské arcidiecéze patří sufragánní diecéze Bozen – Brixen (Bolzano – Bressanone – ta měla v roce 2015 celkem 491 900 pokřtěných z 512 100 obyvatel Autonomní provincie Bozen / Bolzano, s níž se diecéze územně překrývá). Sestává z 281 farností.

Poznámka: sufragánní diecézí je nazývána diecéze řízená sufragánním biskupem a spojená s metropolitním stolcem církevní provincie (podobně jako např. do České církevní provincie patří vedle Arcidiecéze pražské též Diecéze českobudějovická, Diecéze královéhradecká, Diecéze litoměřická a Diecéze  plzeňská).

Tridentský arcibiskup Lauro Tisi se narodil 1. listopadu 1962 v obci Giustino v Rendenském údolí (Val Rendena) v Autonomní provincii Trento. Na kněze byl vysvěcen 26. června 1987. Dne 12. února 2016 jej papež František (Jorge Bergoglio) jmenoval tridentským arcibiskupem poté, co dosavadní arcibiskup Luigi Bressan podal demisi z důvodu věku. Příslušné svěcení pak Lauro Tisi obdržel od svého předchůdce v tridentské katedrále svatého Vigilia spolu se jmenovací listinou 3. dubna téhož roku. V lednu 2018 navštívil uprchlický tábor v Roveretu (poblíž městské části Marco), kde se vyjádřil v tom smyslu, že život těch uprchlíků, nucených žít v kontejnerech po čtrnácti, není životem, protože „je jasné, že v těchto podmínkách se nedá zůstávat tak dlouho“. Po návštěvě vyhlásil, že Tridentská arcidiecéze poskytne uprchlíkům 22 míst.

Informace o Tridentské arcidiecézi a jejím arcibiskupovi jsou převzaty z Wikipedie, konkrétně z její italské jazykové verze:

 

Původně(12. února) zveřejněná verze byla tato (ponechávám ji zde z dokumentárních důvodů) :

Zatím zveřejněné body programu (převzato z úvodního Slova starosty v Novoknínském zpravodaji 01/2018) jsou tyto:

 • 27. dubna 2018 – Příjezd ledrenských hostů do Čech
 • 28. dubna 2018, 18.00 hodin – Mše svatá v Praze v katedrále sv. Víta (, Václava a Vojtěcha), hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka
 • 29. dubna 2018, 18.00 hodin – Slavnostní koncert sboru Cima d’Oro a Hudby Hradní stráže ve Španělském sále Pražského hradu
 • 30. dubna 2018, 10.00 hodin – Slavnostní mše svatá na Svaté Hoře, hlavním celebrantem bude tridentský arcibiskup Lauro Tisi
 • 30. dubna 2018 podvečer – účast ledrenských hostů na pálení čarodějnic v Oplocence
 • 01. května 2018 ráno – odjezd zpět na Ledro

Zdá-li se někomu uvedený program poněkud děravý, nejspíš tomu tak bude proto, že zde nejsou uvedeny návštěvy dalších partnerských obcí, k nimž dozajista také dojde. Asi nejvýznamnějším bodem je výše zmíněný koncert na Pražském hradě.

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Ledro, Náboženství, Nový Knín, Oznámení, Partnerství Ledro - Nový Knín se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Program návštěvy z Ledra 2018

 1. Oldřich Kupa napsal:

  Ahoj MIloši, svět je malý, shodou okolností jeden z mých předků, Antonín Kupa, padl 26.4.1918 ve válce nedaleko od Ledra ve Vermiglio.

  • Miloš Hlávka napsal:

   Trošku upřesním: po silnici je to od Ledra zhruba sto kilometrů (do Pieve mi mapy.cz hlásí 108 km, Tiarno di Sopra je samozřejmě blíž, Biacesa naopak dál), vzdušnou čarou pochopitelně výrazně méně (možná polovina). Proti tomu, jak je Ledro daleko od nás, je to samozřejmě kousíček.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.