Staroknínské farní charitě je 25 let

Lidé přicházeli postupně, ale nakonec se kostel naplnil jako málokdy

Lidé přicházeli postupně, ale nakonec se kostel naplnil jako málokdy

Dne 3. března proběhly na území našeho města oslavy 25 let Farní charity Starý Knín. Tato organizace začala na území našeho města působit dne 1. března 1993 ve skromném složení několika zdravotních sester a pečovatelek, v průběhu let následujících svou činnost postupně rozšiřovala, svého času přestála i nepřízeň tehdejšího hejtmana Davida Ratha (v čemž jí svým vlivem pomohla mj. paní Langšádlová) a nyní její působnost překračuje hranice nejen našeho města, ale i okresu.

Počasí právě dvakrát nepřálo – po několika velmi mrazivých dnech (takové ale byly ještě před nějakými sto lety mnohem běžnější než v současnosti) se sice začalo postupně oteplovat, ale jednak to pořád ještě nebylo plnohodnotně jarní počasí, jednak kostel byl z předchozích dní značně promrzlý. I tak se ale postupně zaplnil pracovníky staroknínské charity i několika sesterských organizací, věřícími z farnosti a dalšími hosty.

Hlavním celebrantem slavnostní bohoslužby, který proběhla od 10.30 hodin v kostele svatého Františka z Assisi, byl pražský arcibiskup kardinál Dominik (původním jménem Jaroslav) Duka, dalšími celebranty byli mimo jiné velmistr Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou P. Josef Šedivý a vikář příbramského vikariátu P. Jan Dlouhý. „Politický život“ zde zastupoval vedle řady starostů měst, městysů a obcí, kde Farní charita Starý Knín působí (a že jich je opravdu hodně), poslanec parlamentu Marek Benda.

V kázání kardinál Duka připomněl zejména osobnost svaté Anežky České, která dala přednost péči o potřebné před životem při panovnickém dvoře a mj. stála u zrodu výše zmíněného křižovnického řádu. Zmíněné byly zejména její příbuzné z maďarského rodu Arpádovců. Neopomněl připomenout, že Anežka lobbovala za to, aby Přemysl Otakar II. obdržel císařskou korunu, což se ovšem tehdy nepovedlo a dočkal se jí (až o nějakých sto let později) Karel IV.

Bohoslužbu třemi skladbami doprovodil staroknínský kostelní sbor.

Oslavy pak pokračovaly v plně obsazené novoknínské sokolovně několika proslovy. Asi nejvíce potěšil pracovníky Farní charity Starý Knín její ředitel Stanislav Žák, když sdělil, že příslušné úřady začaly mít pro práci této organizace větší pochopení, takže bude možno zvýšit mzdy. Poté následoval přípitek, slavnostní obědě (polévka s masovými knedlíčky a tuším kuřecí řízek s bramborovou kaší, neboli žel nic pro vegetariány) a další program.

A nakonec webová adresa oslavenkyně, tj. Farní charity Starý Knín: http://www.socialnipece.cz/

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Náboženství, Nový Knín, Starý Knín, Zprávy se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.