Návštěva ledrenských hostů vyvrcholila koncertem na Svaté Hoře

Lauro Tisi káže na Svaté Hoře

Lauro Tisi káže na Svaté Hoře

Dne 30. dubna 2018 pokračovala návštěva ledrenských hostů v Čechách dalším bohatým programem. ten začal na Svaté Hoře nad Příbramí s mírným zpožděním – mše avizovaná na desátou hodinu začala asi ve čtvrt na jedenáct (ne-li ještě o malinko později) a toto zpoždění se během dopoledního programu nepodařilo dohnat.

Hlavním celebrantem byl, jak již bylo uvedeno v programu, tridentský arcibiskup Lauro Tisi, přičemž některé části mešního kánonu byly svěřeny dalším kněžím, včetně staroknínského faráře P. J. Andrejčáka. Ten přečetl úryvek z Lukášova evangelia na téma návštěvy Marie (matky Ježíšovy) u Alžběty (matky Jana Křtitele) se známám „Magnificat“ („Velebí duše má Hospodina…“). Následovalo kázání vztahující se právě k uvedenému evangelijnímu úryvku. Kázání bylo proneseno v italštině, následoval (možná trochu zestručněný) český překlad. Bohoslužba tak probíhala vícejazyčně – vedle italštiny a češtiny bylo možno slyšet i latinu. Asi jen málokdo postřehl drobné faux pas, k němuž během bohoslužby došlo – totiž při modlitbě po pozdvihování, kde se hovoří něco v tom smyslu „…v jednotě s naším papežem Františkem, naším biskupem Dominikem,…“ se ozvalo i „…se zde přítomným biskupem Luigim…“. Luigi Bressan byl tridentským arcibiskupem tuším od roku 1999 do roku 2016, kdy z důvodu dosažení 75 let odstoupil z funkce a jeho nástupcem byl jmenován nynější arcibiskup Lauro Tisi. Bohoslužbu svým zpěvem doprovodil nám již dobře známý sbor Cima d’Oro.

Poté se účastníci bohoslužeb přesunuli do ambitu v sousedství Pražské kaple, kde se nachází památník věnovaný právě ledrenským běžencům z před stovky let. Zde byl uspořádán pietní akt, který se odehrál za přítomnosti arcibiskupa Laura Tisiho a dvou sborů. Jedním z nich byla nám již známá Cima d’Oro, druhým byl místní dětský sbor.

Následovalo slavnostní zahájení výstavy výtvarných prací žáků příbramských základních a středních škol, věnovaných právě výročí vysídlení ledrenských obyvatel. Mě osobně asi nejvíc zaujaly práce studentů gymnázia Pod Svatou Horou.

Společná fotka na schodišti ke svatohorskému chrámu. Záběr je vlastně opakováním snímku, který byl poprvé vyfocen během ledrenského exodu za I. světové války - nyní pochopitelně už s dalšími generacemi ledrenských občanů. A také za účasti některých občanů (a občanek) partnerských obcí

Společná fotka na schodišti ke svatohorskému chrámu. Záběr je vlastně opakováním snímku, který byl poprvé vyfocen během ledrenského exodu za I. světové války – nyní pochopitelně už s dalšími generacemi ledrenských občanů (a samozřejmě i občanek). A také za účasti některých občanů (a občanek) partnerských obcí

Poté ledrenští hosté odjeli nejprve na oběd a posléze na návštěvu příbramských hřbitovů, na nichž leží někteří z jejich předků.

A konečně od 17 hodin se uskutečnil koncert Příbramské filharmonie, Vepřekova smíšeného sboru a Cimy d’Oro.

(Následující odstavce byly doplněny 1. května 2018 večer.)

Vepřekův smíšený sbor předvedl jednak Tři hornické duchovní písně od Pavla Šmolíka (vedoucího onoho sboru), skladbu Laudate Dominum od téhož autora, dále Mozartovo Ave verum corpus (skladbu známe i v podání staroknínského kostelního sboru, Vepřekův smíšený sbor však tuto skladbu předvedl a capella, tedy bez nástrojového doprovodu). Dále zazpíval Brucknerovo Locus iste a nakonec část Agnus Dei ze mše Messe solenelle, jejímž autorem byl L Vierne.

Příbramská filharmonie zahrála části Adagio maestoso – Allegro spiritoso a Allegro assai ze Symfonie C dur od F. X. Duška a dále skladbu Exultate, jubilate (KV 165) od W. A. Mozarta.

Cima d’Oro začala sborovou úpravu hlavního motivu ze Smetanovy Vltavy, poté zazněla skladba Improvviso, jejímž autorem je B. de Marzi, následována skladbou Cercheremo od M. Maiera. Pak zazněla sardinská lidovka Non potho reposare v úpravě C. Marguttiho a poté zazněla Láska opravdiví od Leoše Janáčka.

(Zde končí dodatečně vsunuté odstavce)

Celý koncert byl zakončen skladbou La Montanara ve společném provedení všech tří hudebních těles.

Poté se ledrenští hosté přesunili do Nového Knína, kde se zúčastnili části již tradičního pálení čarodějnic. O zapálení hranice se podělili novoknínský a ledrenský starosta. Krátký proslov – ještě před zapálením ohně – pronesl i tridentský arcibiskup. Později se italští hosté přesunuli na večeři do sokolovny a odtud se už vraceli do Prahy. Zítra (1.května 2018) je čeká ještě návštěva Českého Krumlova a později už cesta zpět na Ledro.

Příležitost k dalšímu setkání bude již poměrně brzy – v červnu vyráží česká výprava na festival do Bezzeccy.

Poznámka a omluva (doplněno 1. května večer): Na území města se další pálení čarodějnic konalo ve Starém Kníně a (předpokládám) i v Sudovicích. Omlouvám se, že chybějí reportážní vstupy odtamtud, z důvodu dne nabitého událostmi žel nešlo vše stihnout.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Ledro, Náboženství, Nový Knín, Partnerství Ledro - Nový Knín, Zprávy se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.