Pocta obětem II. světové války 2018

Chotilská starostka se chystá k projevu

Chotilská starostka se chystá k projevu

Při příležitosti oslav výročí konce II. světové války opět proběhlo pokládání věnců a kytic na hroby a k pomníkům obětí této tragické události lidských dějin. Účast v Novém Kníně by byla, pokud by ji nepodpořili i hasiči z Chotilska (včetně Záborné a Prostřšení Lhoty), jako obvykle spíše komorní. Rovněž pořadí pokládání věnců a kytic bylo již tradiční. V 10.00 hodin se začalo na náměstí v Novém Kníně. Zde byl položen věnec k pomníku padlých a a starosta města pronesl krátký improvizovaný projev, v němž jako obvykle připomněl, že my sice žijeme v poměrně klidném období, ale na mnoha místech zuří válečné konflikty, a to i v Evropě. 

Poté se odpojila chotilská část účastníků, aby připravila vše pro řádný průběh pietního aktu v Záborné Lhotě a prořídlá novoknínská část pak pokračovala po již tradiční trase. Druhé zastavení představoval hřbitov v Novém Kníně. Zde byla uctěna památka dvou ruských vojáků a pana Jánského, kteří zde položili své životy na samém sklonku války. I na staroknínském hřbitově proběhl krátký pietní akt u hrobu dvou ruských vojáků, z toho jednoho neznámého. Putování po pomnících obětí II. světové války na nynějším území města Nového Knína pak bylo završeno u pomníku padlých na Kozích Horách, kde si uvedený konflikt rovněž vyžádal život jednoho z místních občanů. Zde byl pietní akt i ozvučen, a tak zde zazněla i státní hymna.

P

oté následoval rovněž již tradiční přesun do Záborné Lhoty, kde byl pietní akt naplánován na jedenáctou hodinu, byla již tradičně účast veřejnosti největší. I tam zazněl krátký projev, v tomto případě chotilské starostky. I ona připomněla, že situace ve světě není příznivá, přičemž vedle válečných konfliktů připomněla i teroristické útoky. I v tomto případě byla akce ozvučena, přičemž vedle hymny zde zazněly i pochody při přesunu od hasičárny k pomníku a následně i zpět – od téhož zvukaře jako na Kozích Horách. Po skončení pietního aktu pak bylo – rovněž již tradičně – k dispozici menší občerstvení.

Dodejme, že letos se pietních aktů neúčastnila hrstka místních pamětníků oné tragické éry lidských dějin – 73 let je 73 let…

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Kozí Hory, Nový Knín, Reportáže, Starý Knín, Záborná Lhota, Zprávy se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.