Na Dobříši vystoupil Robert Křesťan s Druhou trávou

Druhá tráva s Robertem Křesťanem na Dobříši

Druhá tráva s Robertem Křesťanem na Dobříši

Na velmi slušně zaplněném Dobříšském tržišti, tj. na dvoře za barokním Kopáčkovým domem na Dobříši, se uskutečnila kulturní událost, za kterou stálo vážit do těch míst své kroky. Dne 8. června 2018 od 20.00 hodin tam totiž Robert Křesťan s Druhou trávou.

Bylo by ne zcela pravdivé tvrdit, že šlo o nečekaně či překvapivě strhující koncert; pro ty, kdo mají jasno, o koho jde, ten koncert musel být strhující zcela čekaně a nepřekvapivě, jakkoliv výběr skladeb a jejich pořadí divákům pochopitelně předem známy nebyly.

Základ celého vystoupení pochopitelně tvořila tvorba vedoucího skupiny Roberta Křesťana, ale často zazněly i skladby přejaté (Křesťanem většinou přebásněné do češtiny – a slovo „přebásněné“ opravdu není nadsázkou, Robert Křesťan je totiž vedle skvělého muzikanta a autora hudby rovněž básníkem par excellence). Mohli jsme tak slyšet například (omlouvám se za naprostou neúplnost výčtu s tím, že neodpovídá ani pořadí; odkazy z písniček jsou pochopitelně na záznamy z jiných vystoupení, případně na studiové nahrávky) písně Ještě jedno kafe (autor originálu: Bob Dylan), Ukolébavku pro mne, Dívku ze severu (rovněž původně od Dylana), Vílu (křesťanova skladby inspirovaná podle jeho vlastních slov Leonardem Cohenem), Prostři mi plátnem (to je původně gaelská lidovka Na Hu o Ho – a takhle étericky totéž zpívá Iva Bittová – a pod názvem Vzdálené ostrovy s textem Jana Lašťovičky ji hraje a zpívá skupina Asonance), Čím dál tíž se dejchá (autor originálu: Bob Dylan), Marcipán z Toleda, Señor (autor originálu: Bob Dylan) nebo třeba instrumentálku King Kong, jejímž autorem byl Frank Zappa (v tomto případě jsem nalezl jen Zappův originál). Hlavní část koncertu (před fingovaným „odchodem kapely z pódia“) završila více než dvanáctiminutová Telegraph Road od Dire Straits (studiové nahrávce originálu do čtvrthodinového trvání chybí dokonce jen necelá minutka). Pak následovaly čtyři přídavky v nichž zazněla například Dylanova skladba Ještě není tma (Not Dark Yet) a celé poctivě dvouhodinové vystoupení uzavřela Křesťanova více než čtyřicet let stará píseň Pojďme se napít (Robert Křesťan ji hrával již před rokem 1978 se skupinou Trapeři, poté s Poutníky a nyní s Druhou trávou).

A pak už jen fronta na cédéčka – s možností nechat si zakoupené hudební nosiče podepsat od účinkujících – a odchod.

Ten, kdo na na uvedené vystoupení nepřišel, každopádně ušetřil nejméně 250 Kč (tolik stál jeden lístek v předprodeji, na místě pak byl ještě o padesát korun dražší), avšak, pokud má podobný hudební vkus (chtít, aby se nad tímto koncertem rozplývali např. ortodoxní příznivci české dechovky a ničeho jiného, by asi hraničilo se zločinem proti lidskosti), zřejmě přišel o velmi kvalitní hudební zážitek, který za ty vynaložené prachy nesporně stál. Vždyť Robert Křesťan a jeho Druhá tráva jsou těmi, kdo – s nadsázkou opravdu jen mírnou – jezdí do Nashvillu (oné „Mekky“ americké country) učit Američany, jak do současné country music napěchovat vlivy jiných hudebních žánrů tak, aby to působilo naprosto přirozeně. (Škoda, že – pokud jsem si dobře všiml – pro inspiraci nedorazil nikdo z novoknínského Floku S.K.H. – mám totiž pocit, že v posledních dvaceti letech ona kapela víceméně stagnuje.)

A ještě poznámky na okraj:

„Pokračovatelé“ (pozn. MH: podle toho, co se píše dále, spíš revival) bývalých Dire Straits (1977-1995), jejichž Telegraph Road Robert Křesťan tak geniálně přebásnil – The Dire Straits Experience má být na začátku roku 2019 v Čechách: měl jsem matný pocit, že snad i v Příbrami, ale to byl můj omyl – spletl jsem si to asi s Budějkami, neb pokud jedu tam, činím tak zpravidla právě přes Příbram; vystoupení se mají odehrát v Praze v Lucerně (15. února 2019), v Mechově v KC Aldis (17. února 2019) a konečně ve zmíněných  Českých Budějovicích na Výstavišti (20. února 2019);

  • O celém turné se píše na webu předprodejní organizace TicketPro toto:

Turné The Dire Straits Experience 2019 Pokračovatelé slavné kapely Dire Straits – britský projekt The Dire Straits Experience – míří opět do ČR. V roce 2018 vyprodali pražskou Lucernu a KC Aldis v Hradci Králové, v příštím roce zavítá kromě zmíněných měst poprvé také do Českých Budějovic.

Frontmanem kapely je Knopflerovi stylově velmi podobný kytarista a zpěvák Terence Rais. V sestavě působí držitel ceny Grammy Chris White, hrající na saxofon, flétnu a perkuse, který spolupracoval s Dire Straits Marka Knopflera v druhé polovině 80. let. Šlo o turné „Brothers in Arms“, „On Every Street“, alba „On Every Street“ a „On The Night“ a legendární koncerty „Live Aid“ a „Mandela“. Mimo to v nedávné době Chris White hostoval na dvou sólových deskách Knopflera. (Zdroj: https://shop.ticketpro.cz/cs/Event/Detail/729358/the-dire-straits-experience)

  • Vlezné na akci není ovšem žádná láce (zejména s ohledem na to, že jde de facto o revival již nepůsobící kapely): lístky na stání jsou za 799 Kč, lístky „první kategorie“ za 1399 Kč – a TicketPro hodlá ceny dále zvyšovat.

Další zajímavý hudební zážitek v okolí Nového Knína by se měl konat 15. září 2018 – to by měl v zámecké zahradě v Mníšku pod Brdy zahrát legendární Hradišťan, který dokázal její současný primáš Jura Pavlica proměnit v soubor vycházející sice nadále ze „škatulky“ moravského folklóru, avšak přesahujících do jiných žánrů včetně světové hudby (například – přinejmenším na jednom turné – s nimi vystupoval například Dizu Plaatjies (zakladatel skupiny Amampondo, po odchodu z ní založil svůj vlastní hudební projekt Ibuyambo) z Jižní Afriky. (Podrobnější program mníšeckého zámku najdete na jeho webu: https://www.zamek-mnisek.cz/cs/Kulturni-program)

Příspěvek byl publikován v rubrice Dobříš, Kultura, Reportáže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.