Bude se konat další mimořádné zasedání zastupitelstva?

Jak zde již bylo uvedeno, dne 14. června 2018 se konalo další zasedání novoknínského městského zastupitelstva. V jeho závěru došlo i na bod, v němž měla být projednána obnova komunikace v Sudovicích, v materiálech zastupitelstva označovaná jako C16 (ve starší části zástavby Sudovic dosud nejsou pojmenovány ulice), tj. ta, jež vede od hasičárny šikmo nahoru zhruba k východoseverovýchodu. Během rozpravy zastupitelstvo došlo k závěru, že přestože dosud nebylo rozhodnuto o dotaci (v prvním kole, které bylo uzavřeno ke konci dubna, město na dotaci na tuto komunikaci nedosáhlo, další kolo má proběhnout snad v září – takhle nějak to na zasedání zaznělo – do zprávy z onoho zasedání se mi to z časových důvodů nevešlo) výstavba je schválena (a to bez ohledu na přidělení dotace). Proto byl uvedený bod uzavřen bez přijetí jakéhokoli usnesení.

Zákres komunikace (za přesnost zakreslení východního konce neručím); mapový podklad: openstreetmap.org

Jak však zjistil jeden ze zastupitelů (nevím, zda by souhlasil, pokud bych jej jmenoval), tato domněnka, kterou sdílel i starosta města, se – řekněme – ne zcela zakládá na pravdě.

Dne 19. dubna 2018 na zasedání totiž zazněl z úst dvou zastupitelů názor, že by obnova povrchu komunikace měla záviset na přijetí dotace. To však není není ten hlavní problém, totiž de iure by to neměl být VŮBEC žádný problém.

„Čertovo kopýtko“ je skryto trochu jinde – ve formulaci samotného usnesení, že zastupitelstvo schvaluje výsledek výběrového řízení. A nic víc. Tj. podmínka, že se bude stavět pouze v případě, že bude dotace přiznána, v usnesení uvedena nebyla. Což mohlo dne 14. června vést k domněnce, že je vše v pořádku. Problém je v tom, že v onom usnesení není (zřejmě právě z důvodu čekání na dotaci) ani formulace, že zastupitelstvo pověřuje starostu (případně někoho jiného) podpisem příslušné smlouvy s vítěznou firmou.

Tj. věc není na zas až tak úplně dobré cestě, protože pověření k podepsání smlouvy chybí.

Rozumnou nápravou by bylo neprodlené svolání mimořádného zasedání zastupitelstva právě s tímto jediným bodem (nepočítáme-li body „mandatorní“, jako je volba ověřovatelů zápisu a schválení programu) by bylo zahájení samotné obnovy a pověření starosty podpisem smlouvy s firmou, která vzešla z výběrového řízení. Dovedu si představit i to, že na uvedené zasedání by mohl být pozván statutární zástupce vítězné firmy, aby smlouvu podepsal přímo za přítomnosti zastupitelstva.

Vzhledem k zákonným termínům nelze toto mimořádné zastupitelstvo svolat na dřívější termín než na 25. června 2018, avšak na uvedený den je již plánováno zasedání rady města. V úvahu tedy připadá některý z dalších dnů uvedeného týdne – jako obvyklý se nabízí čtvrtek, tj. 28. června 2018. (Svět se asi nezboří, schválí-li se to o dva dny později – horší by bylo, pokud by se to mělo schválit o tři měsíce později. To už by se to letos – s ohledem na roční období – asi fakt nestihlo.)

Sledujte proto úřední desku na oficiálním webu města, je možné, že v následujících dnech nebudu moci o případném mimořádném zasedání (které by bylo opravdu žádoucí) zavčasu informovat.

Dodejme, že v souvislosti s jinými kontroverzemi bylo rozhodnuto o urychleném zveřejnění zápisu a usnesení ze zasedání zastupitelstva ze dne 19. dubna 2018, a to spolu s výhradami jednoho z ověřovatelů (kvůli nim nebyl onen zápis zveřejněn dříve, ač by měl být podle zákona zveřejněn do 10 dnů od konání příslušného zasedání). Spolu s tím byl zveřejněn i zvukový záznam z onoho zasedání, kde si lze udělat poměrně barvitý obrázek, jak taková zasedání probíhají, a porovnat jej s oficiálním zápisem (případně s mými amatérskými zprávami).

Přístup k oněm dokumentům z uvedeného zasedání je na adrese: http://www.mestonovyknin.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=10763&id=6227

K tomu jedna subjektivní poznámka (jenže který z mých článků v tomto blogu není subjektivní?): K jedné výtce jednoho z ověřovatelů, totiž že v zápisu není uvedeno hlasování jmenovitě: ano, je tím porušováno to, na čem se někdy v tomto volebním období zastupitelstvo domluvilo, totiž že budou evidována hlasování po jménech. Na straně druhé chápu, že i takto je pořizování zápisu pěkná fuška a člověk je někdy rád, že ty hlasy aspoň spočítá. Možná by řešení tohoto problému pomohlo, kdyby si město pořídilo nějaké hlasovací zařízení, jaké ve větších městech už dost často mají. Pak by vše bylo patrné, to zařízení jednotlivá hlasování i eviduje, takže pak by podklady pro zápis v dostatečné podrobnosti byly k dispozici. Dodejme, že by to ale chtělo obezřetný výběr, protože podobné výrobky lze sehnat za velmi různé ceny (jak si lze přečíst v tomto článku z roku 2013: https://zatecky.denik.cz/zpravy_region/hlasovaci_zarizeni_podborany_louny_20130211.html; další článek na podobné téma je zde: https://www.denik.cz/ustecky-kraj/2015_08_12_zatec_hlasovaci_zarizeni-ajnj.html, další článek na podobné téma je zde: https://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/moderni-hlasovani-konecne-dorazilo-i-do-ceskeho-raje-20150704.html, nebo také zde: http://www.cheb.cz/obradni-sin-v-novem-a-hlasovaci-zarizeni-mely-premieru/d-927584). Na druhé straně jsou před námi opatření k nápravě chyb zjištěných forenzním auditem, která spěchají více.

Nicméně zastupitelstvo vzešlé z říjnových voleb by mohlo o podobné investici uvažovat – mohlo by to pomoci k větší transparentnosti práce zastupitelstva (samozřejmě při rozumném použití, protože když se chce, zmrzačit lze i sebelepší myšlenku) a informovanosti veřejnosti.

Aktualizace (2018-06-24)

Na městském webu jsem zatím (ke 24. červnu 2018) žádné sdělení o případném mimořádném zasedání zastupitelstva neobjevil; v pondělí 25. června se má sejít rada, kde by se ale měl projednávat mj. postup při nápravě závad zjištěných při forenzním auditu Ledrenské ulice , je možné, že bude snaha uspořádat zasedání zastupitelstva , kde by se projednalo obojí. Případně ještě něco, například závažný problém se zásobováním části Libčic pitnou vodou.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Zastupitelstvo se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.